Wieża w Utracie oficjalnie otwarta

8 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Z drewnianej konstrukcji można podziwiać okoliczną przyrodę, w tym stawy, pola oraz wsłuchiwać się w śpiew okolicznych ptaków, których we wsi Utrata nie brakuje.

– Pomysł urodził się w mojej głowie jakieś 10 lat temu – mówi Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko. – Nie mamy wstępu na tereny stawów, ale można je podziwiać z wysokości i stąd pomysł, aby powstała ta wieża widokowa. Musieliśmy wejść w partnerstwo z nadleśnictwem. Ta kooperacja okazała się bardzo owocna. Większym problemem było uzyskanie dofinansowania do tego projektu. Trzy razy składaliśmy wnioski do różnych instytucji, ale nie udało nam się dostać pieniędzy. Na szczęście w końcu po tylu latach zebraliśmy te środki. Nie ukrywam, ze jest to ogromna euforia dla mnie i jako mieszkanki gminy, i jako wójta. Marzyłam o tym, by powstało takie miejsce, gdzie będą się spotykać ludzie. Gdzie można podziwiać przyrodę oraz by powstało miejsce, które uatrakcyjni naszą gminę.

– Wieża znajduje się na terenie Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, a konkretnie leśnictwa Daniec – informuje Krzysztof Wiśniewski, zastępca zastępca leśniczego w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie. – Grunt udostępniliśmy na podstawie koniecznych do złożenia dokumentów. Możemy zatem powiedzieć, iż jest to nasza wspólna sprawa. Nasz większy udział w tej realizacji to budowa parkingu oraz drogi do wieży.

– Mamy zaszczyt być dziś rodzinnie na oficjalnym otwarciu punktu widokowego – mówi Łukasz, mieszkaniec wsi Utrata. – Jeden z moich synów będzie przecinał wstęgę, co jest dla nas zaszczytem. Jesteśmy tutaj przy otwarciu, a iż mieszkamy po sąsiedzku, to na pewno będziemy często przychodzić. Bardzo cieszy ten obiekt, zwłaszcza, iż dużo ludzi zatrzymuje się, podziwia i wchodzi na tę wieżę. I to nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu.

To takie długo wyczekiwane miejsce, ale jest ono zwieńczeniem mojej pracy – dodaje Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko. Teraz zapraszamy do nas turystów i obserwatorów przyrody.

Inwestycja kosztowała około 480 tys. zł. Obiekt jest dostępny do zwiedzania przez całą dobę.

Brygida Pytel, Krzysztof Wiśniewski, pan Łukasz:

Galeria:

autor: Katarzyna Żurawska-Leśków

Idź do oryginalnego materiału