Eksportowa gospodarka Wietnamu stoi w tej chwili przed poważnym wyzwaniem. Administracja Donalda Trumpa nałożyła na kraj 46-procentowe taryfy. Choć w tej chwili są wstrzymane do lipca, cła mogą zagrozić dotychczasowemu modelowi wietnamskiego wzrostu gospodarczego. Dotąd model opierał się na eksporcie do Stanów Zjednoczonych oraz inwestycjach zagranicznych.
Nowe umowy handlowe i walka z oszustwami
Premier Chinh wezwał również władze do intensyfikacji działań na rzecz walki z nadużyciami handlowymi i podrabianiem towarów. To odpowiedź na obawy strony amerykańskiej i okazja, by stworzyć podstawy do negocjacji w sprawie ceł – informuje Reuters.
Wietnam podpisał już 17 dwustronnych i wielostronnych umów o wolnym handlu, w tym z Unią Europejską, Japonią i Koreą Południową, a także w ramach takich inicjatyw jak Kompleksowa i Postępowa Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym (CPTPP) czy Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Gospodarcze (RCEP). Jednak kraj ten nie posiada umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi – swoim największym partnerem eksportowym.
Cel: 8 proc. wzrostu PKB mimo zawirowań
W wydanej dyrektywie premier Chinh zapewnił, iż pomimo globalnych zawirowań Wietnam utrzyma swój cel wzrostu gospodarczego na poziomie co najmniej 8 proc. w 2025 roku. Dodał, iż światowa sytuacja polityczno-gospodarcza staje się coraz bardziej złożona i nieprzewidywalna. Pogłębiają się konflikty strategiczne między mocarstwami, nasilają wojny handlowe, a prognozy globalnego wzrostu stają się coraz bardziej pesymistyczne.
Aby sprostać wyzwaniom, premier wezwał również bank centralny do utrzymania stabilności rynku walutowego i złota oraz zapewnienia odpowiedniego finansowania dla gospodarki. Zaproponował też zwiększenie akcji kredytowej dla młodych osób do 35. roku życia na zakup mieszkań. W dodatku pojawiła się też propozycja wsparcia niskooprocentowanymi pożyczkami dla firm najbardziej dotkniętych amerykańskimi cłami.
Rozwój cyfryzacji i lokalnego handlu
Rząd Wietnamu planuje także inwestycje w infrastrukturę, technologie i cyfrową transformację. Ministerstwo handlu otrzymało zadanie wspierania krajowych platform e-commerce w promowaniu lokalnych produktów i ułatwianiu dostaw choćby do najodleglejszych zakątków kraju.
Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie odporności wietnamskiej gospodarki na zewnętrzne szoki. Oprócz tego zapewnią dalszy rozwój pomimo rosnącej presji geopolitycznej i protekcjonizmu w handlu międzynarodowym.
Polecamy również:
- Trump zaskakuje rynki. Rekordowe cła na Chiny i pauza dla reszty świata
- Amerykańskie firmy pozywają Trumpa. Spór o cła trafił do sądu
- Cyfrowa rewolucja w przemyśle z lukami w zabezpieczeniach. Rośnie zagrożenie cyberatakami
- Nowe amerykańskie cła mogą spowolnić transformację energetyczną