Instalacja bariery antyodorowej o długości 320 metrów, modernizacje systemów kanalizacji, a także czyszczenie, modernizacje instalacji i montaż dodatkowych urządzeń mają pomóc wyeliminować uciążliwości zapachowe i akustyczne związane z działaniem biogazowni.
Burmistrz Złocieńca Małgorzata Głodek została 21 listopada 2024 r. poinformowana pisemnie przez Prezesa Zarządu PGB Serwis Sp. z o.o. Patryka Jóźwiaka o podjętych przez biogazownię działaniach. Według tej informacji, na obu obiektach w Złocieńcu i Darskowie zorganizowano czyszczenie instalacji odciekowej z uwzględnieniem studzienek i zbiorników odciekowych. W pracach uwzględniono również czyszczenie otwartych zbiorników retencyjnych. Ponadto, firma podpisała umowę na budowę w Złocieńcu bariery antyodorowej typu „mokra mgła”. Praca takiego systemu jest możliwa cały rok. Technologia ta określona jest jako najskuteczniejsze rozwiązanie neutralizacji odorów na otwartej przestrzeni i powinna zostać zrealizowana do końca bieżącego roku.
Według zapewnień firmy, w przypadku Darskowa przeprowadzone zostaną analizy w zakresie możliwości zastosowania podobnego rozwiązania. Firma wystąpiła także do Gminy Złocieniec z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy dodatkowego zbiornika dozującego z infrastrukturą towarzyszącą oraz kontener pompowego. Celem tych działań jest poprawa efektywności dozowania substratów bezpośrednio do szczelnej, podziemnej instalacji technologicznej. Zadaniem towarzyszącym będzie też modernizacja istniejącej instalacji odciekowej. Zapowiadane są także kroki w celu ograniczenia emisji hałasów. Zastosowane rozwiązania mają zostać poprzedzone dodatkowym badaniem emisji.
Przypomnijmy, iż pod koniec sierpnia br. z inicjatywy Burmistrza Złocieńca Małgorzaty Głodek zorganizowane zostało otwarte spotkanie dla mieszkańców na terenie biogazowni. W odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców firma podjęła natychmiastowe działania, wśród których było przeprowadzenie audytu instalacji oraz analizowanie dodatkowych rozwiązań antyodorowych, mających na celu dalsze minimalizowanie zapachów odczuwalnych w pobliżu biogazowni. Podmiot zobowiązał się do podjęcia wszelkich możliwych kroków, aby jeszcze bardziej ograniczyć odczuwalny zapach. Według zapewnień kierownictwa spółki, biogazownia działa z zachowaniem najwyższych standardów technologicznych, bezpieczeństwa oraz higieny, spełniając przepisy krajowe oraz unijne, zaś monitorowanie emisji do powietrza odbywa się z użyciem najlepszych dostępnych technik, wynikających z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady oraz według norm krajowych, ISO i EN.
Na bieżąco też analizowane mają być wszystkie zgłoszenia, przesyłane przez mieszkańców na adres mailowy [email protected].