Wielka Brytania wprowadza obowiązkową sprzedaż pomp ciepła. Kary dla producentów kotłów

2 tygodni temu

Celem nowego prawa jest przyspieszenie transformacji energetycznej poprzez zwiększenie udziału pomp ciepła w rynku ogrzewania. Dla producentów niespełniających nowych standardów przewidziano grzywnę w wysokości 500 funtów za każdą sprzedaną ponad limit jednostkę kotła gazowego. Początkowo planowano kary w wysokości 3000 funtów, jednak obniżono je po konsultacjach z branżą.

Mechanizm dotyczy firm produkujących co najmniej 20 000 kotłów gazowych lub 1000 kotłów olejowych rocznie, a także tych, które posiadają prawa do znaków towarowych sprzedawanych urządzeń grzewczych. Dodatkowo firmy zbliżające się do wyznaczonych progów będą zobowiązane do rejestracji i raportowania sprzedaży.

Opóźnienia i kontrowersje

Choć mechanizm CHMM miał wejść w życie już w 2024 roku, został przesunięty o rok po protestach producentów. Niektóre firmy wprowadziły choćby „podatek od kotłów” – podnosząc ceny kotłów gazowych o 110 funtów, mimo iż środki te nie trafiały do budżetu państwa.

Analitycy wskazują, iż pomimo kontrowersji, branża i tak zbliżała się do spełnienia wymagań. System ma obowiązywać do marca 2029 roku, a coroczne cele sprzedaży będą ustalane przez rząd.

System kredytowy i wsparcie dla konsumentów

Od października 2025 roku ruszy system kredytów handlowych, w którym firmy będą mogły kupować i sprzedawać punkty za sprzedane pompy ciepła. To ma ułatwić realizację celów tym producentom, którzy sami nie osiągną wymaganych poziomów sprzedaży.

W ramach wsparcia dla konsumentów rząd brytyjski oferuje dopłatę w wysokości 7 500 funtów do zakupu pomp ciepła. Celem polityki jest osiągnięcie 600 000 instalacji rocznie do 2028 roku – w tej chwili liczba ta wynosi ok. 58 000.

Źródło: Enerad

#WielkaBrytania #PompyCiepła #CHMM #EfektywnośćEnergetyczna #TransformacjaEnergetyczna #OZE #Energia #Dekarbonizacja #Klimat #ZmianyKlimatu #ZielonaTransformacja #PrawoEnergetyczne

Idź do oryginalnego materiału