Wielka Brytania o pakcie z Unią Europejską: Relacje z UE odbijają się od dna

6 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna-ue/news/wielka-brytania-o-pakcie-z-unia-europejska-relacje-z-ue-odbijaja-sie-od-dna/


Relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską polepszają się po latach, gdy były na „najniższym poziomie w historii”, stwierdził brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy. Według niego w nadchodzącej dekadzie Londyn musi odgrywać „pełnoprawną rolę” w zapewnianiu bezpieczeństwa Europie.

Dzięki porozumieniu obronnemu między Brukselą a Londynem, zawartemu wczoraj (19 maja) podczas szczytu w Londynie, Wielka Brytania może uzyskać dostęp do planowanego unijnego funduszu pożyczkowego na cele obronne o wartości 150 mld euro, zwrócił uwagę David Lammy w rozmowie z europejskimi mediami, w tym EURACTIV.

Oprócz paktu obronnego UE i Wielka Brytania uzgodniły także plan przyszłych rozmów, mających pogłębić współpracę w takich obszarach jak energetyka, migracja czy bezpieczeństwo żywnościowe.

Brytyjski premier Keir Starmer ocenił w rozmowie z dziennikarzami, iż pakiet ten pokazuje, iż Zjednoczone Królestwo może „odgrywać wiodącą rolę na arenie międzynarodowej”. Lammy był jednak bardziej stonowany w ocenie znaczenia przyjętego paktu.

– Poprzedni rząd doprowadził nasze relacje z Francją, Niemcami i Irlandią do ruiny. Były na historycznym dnie – powiedział minister. – To porozumienie to pierwszy krok w zatrzymaniu tego regresu – ocenił.

Lammy zauważył, iż Wielka Brytania i Francja wspólnie odpowiadają za „połowę zdolności obronnych Europy”. Jego zdaniem nie powinno się lekceważyć faktu, iż mimo wojny „w Europie do tej pory nie mieliśmy formalnego partnerstwa bezpieczeństwa z UE – aż do teraz”.

Po niemal dekadzie napięć od czasu referendum w 2016 roku, nowe porozumienie – jak ocenił szef brytyjskiej dyplomacji – „otwiera drogę do pełnego zaangażowania Wielkiej Brytanii w najważniejsze dla Europy wyzwania nadchodzącej dekady – w tym proces reindustrializacji i zapewnienie odpowiedniego poziomu zamówień obronnych, które zagwarantują nasze bezpieczeństwo”.

Unijny program o wartości 150 mld euro, który ambasadorowie państw UE wstępnie zaakceptowali wczoraj (19 maja) rano, wraz z poprawkami dotyczącymi porozumienia z Wielką Brytanią, ma na celu wspieranie wspólnych zakupów zbrojeniowych.

Aby brytyjski przemysł obronny mógł skorzystać z programu, konieczne będzie zawarcie dodatkowego porozumienia, obejmującego również brytyjski wkład finansowy.

Uzgodnienia z UE krytykuje brytyjska prawica. Liderka Partii Konserwatywnej Kemi Badenoch, zapowiedziała, iż po powrocie do władzy torysi „odwrócą” decyzję obecnego rządu, natomiast szef partii Reform UK, były europoseł Nigel Farage, określił zawarcie umowy jako „upokarzające poddaniem się Brukseli”.

Lammy zlekceważył te głosy, przekonując, iż nie obawia się politycznej reakcji na decyzje centrolewicowego rządu Partii Pracy.

– Ci, którzy chcą w naszej polityce na nowo rozgrywać spory z przeszłości, mogą to robić – ale my patrzymy w przyszłość – podkreślił.

Idź do oryginalnego materiału