WIDEO: Otwarcie świetlicy w Jeżowie

2 godzin temu

W ciągu kilkunastu miesięcy gmina Końskie oddała do użytku dziesięć świetlic wiejskich w budynkach zbudowanych od zera lub kompletnie przebudowanych. Dwie pierwsze świetlice gmina zbudowała z własnych środków, kolejne osiem było częścią wielkiego projektu „Rewitalizacja Wsi Koneckiej”, który otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu – w sumie kosztowały one ponad 7 milionów złotych, ale większość tej kwoty to była wspomniana dotacja. W sobotę oficjalnie otwarto ostatnią świetlicę – w Jeżowie.

Zakończenie projektu to dla burmistrza Krzysztofa Obratańskiego powód do dumy. Włodarz mówił nam o swoich odczuciach, ale i opowiedział o tym, iż nie wiele brakło a w Jeżowie świetlica nie powstałaby od zera, bo początkowo samorząd przymierzał się do przebudowy obiektu starej szkoły. To jednak nie miało finansowego sensu –„Z jednej strony to uczucie ulgi, iż udało się dopiąć cały projekt do końca i on jest zakończony, odebrany, rozliczony. Z drugiej strony to ogromna satysfakcja, bo z każdą nową świetlicą widać wyraźnie jak one były potrzebne. Jak lokalna społeczność, która za tym optowała, marzyła o tym i współuczestniczyła i w projektowaniu i społecznym nadzorze, przyjmuje te świetlice i już planuje jak je wykorzystywać. Świetlica to nie tylko mury, to ludzie. Mam nadzieję, iż tu w Jeżowie podobnie jak w innych świetlicach znajdą się pomysły by ona jednoczyła ludzi i pobudzała do społecznego rozwoju. Widać wyraźnie, iż jest ku temu potencjał […] Tutaj z tyłu stoi budynek szkoły. Myśmy początkowo myśleli o tym by tanim kosztem zaadaptować go na potrzeby świetlicy i wydawało się, iż niewielki remont wystarczy. Jednak spod kreski projektanta wyszła znacząca przebudowa, a jeszcze bardziej znaczący okazał się koszt. Adaptacja budynku była wyliczana na nieco ponad milion złotych, a gotowy projekt tego typu świetlicy jak ta za nami kosztorysowo miał wartość 750 tysięcy złotych” – tłumaczył nam burmistrz.

W sobotę do nowego, bardzo ładnie przeszklonego budynku w Jeżowie przybyło kilkudziesięciu mieszkańców. Sołtys miejscowości Danuta Chwaszczyńska podkreślała ogromne znaczenie obiektu dla lokalnej społeczności i dziękowała władzom gminy za przychylne spojrzenie na Jeżów i budowę świetlicy –„Nasza stara świetlica w byłej szkole to był budynek rozsypujący się. Były plany by go wyremontować, ale wartość remontu przekroczyłaby koszty budowy nowej świetlicy. Mieszkańcy się zgodzili, władze też i oczekiwaliśmy nowej świetlicy, ale krótko, bo to trwało dwa lata […] Nowy budynek to nowy budynek, po dwóch latach bardzo się cieszymy i planujemy różne rzeczy. Pan burmistrz uwierzył w nas, nasze możliwości, oczekiwania i postarał się by w tak małej miejscowości również była świetlica […] Planujemy bardzo dużo – chcemy założyć Koło Gospodyń Wiejskich, chcemy zrobić spotkania integracyjne typu dorośli uczą się od dzieci, dzieci od dziadków i tak dalej. Chcemy robić własne rękodzieło, robótki manualne, szycie, no takie są plany” – opowiada sołtys Chwaszczyńska.

Symbolicznego przecięcia wstęgi na inwestycji dokonali: sołtys Danuta Chwaszczyńska, burmistrz Krzysztof Obratański, członkinie Rady Sołeckiej, właściciel firmy wykonawcy Family Invest Stachera, przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Końskich Piotr Słoka a także miejscowe dzieci.

W uroczystości udział wzięli też zastępcy burmistrza – Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński.

Następnie burmistrz Obratański od jednej z nastoletnich mieszkanek Jeżowa otrzymał… swój portret. Niespodzianką była też piosenka, którą przygotowały kobiety z Jeżowa – była to pieśń dziękczynna dla urzędników i wykonawców, którzy doprowadzili do szczęśliwego końca budowy. Z kolei budynek wyświęcił ksiądz Artur Kowalczyk, proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela w Końskich, pod którą podlega Jeżów.

Święto małej społeczności zamknęła wspólna biesiada.

Już dziś na placu przed nową świetlicą znajduje się mały plac zabaw. Za nią stoi budynek starej szkoły, ale ma on zostać wyburzony, a w miejscu tym gmina chciałaby zorganizować boisko sportowe.

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału