Wiceszef MSZ: to naraża na kierowanie rosyjskich rakiet przeciwko nam

news.5v.pl 2 tygodni temu

Prezydent Andrzej Duda w ostatnim wywiadzie dla „Faktu” wyraził gotowość Polski do przyjęcia broni nuklearnej na swoim terytorium w ramach programu Nuclear Sharing, jeżeli taka decyzja zostanie podjęta przez sojuszników. Wiceszef MSZ odpowiedział na te słowa, twierdząc, iż kwestia ta powinna zostać najpierw skonsultowana z rządem.

Zdaniem wiceszefa MSZ takie deklaracje narażają Polskę „na kierowanie rosyjskich rakiet przeciwko nam”. — W niektórych sytuacjach, szczególnie za granicą, bardzo bym pochwalił działania pana prezydenta, zgodne z instrukcjami rządu, a potem nagle, od czasu do czasu, coś wystrzeli — ocenił.

Jego zdaniem kwestia przystąpienia do Nuclear Sharing musi być analizowana całościowo. — Musimy najpierw spojrzeć, jak wygląda cała koncepcja bezpieczeństwa, czy w niej mieści się i czy NATO tego oczekuje od Polski — zaznaczył Szejna.

Jednocześnie zapewnił, iż jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej w Polsce. — o ile nasi sojusznicy stwierdzą, iż takie pociski powinny być na terenie Polski, Polska powinna powiedzieć „tak”, ale takiej sytuacji jeszcze nie było — zastrzegł wiceszef MSZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie władze o Noclear Sharing

Prezydent Duda podczas swojej wizyty na Litwie ponownie odniósł się do programu Nuclear Sharing, twierdząc, iż powinien on być rozszerzony na kraje wschodniej flanki NATO. — Jako przedstawiciel jednego z tych państw podnoszę ten temat, jednocześnie zapewniając do gotowości udziału w tym programie — zaznaczył.

— Panu prezydentowi już było powiedziane na najwyższych szczeblach, i żeby było jasne — nie polskich — żeby o tym nie mówić i iż na to nie ma na razie szans — podkreślił w piątek w Polsat News szef MSZ Radosław Sikorski, pytany o Nuclear Sharing w kontekście tej — kolejnej już — wypowiedzi prezydenta na ten temat.

Nuclear Sharing to program NATO, który umożliwia udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej. Od 2009 roku amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji w ramach tego programu.

Idź do oryginalnego materiału