Wiceminister w Kaliszu zapowiedział spółdzielnie energetyczne i odroczenie składania "informacji o pomocy"

3 godzin temu
Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka zapowiedział w Kaliszu rozszerzenie możliwości tworzenia spółdzielni energetycznych na miasta do 100 tys. mieszkańców oraz omówił prace nad zmianą prawa, by przedłużyć termin składania formularzy o pomocy de minimis za 2024 rok, w związku z korzystaniem z tarczy energetycznej w tej chwili spółdzielnie energetyczne funkcjonują wyłącznie na terenach wiejskich.


- Spółdzielnie energetyczne to mechanizm, który na razie z sukcesem działa na obszarach wiejskich. Pozwala on mieszkańcom współdzielić system energetyczny, zarówno w zakresie zakupu, jak i wytwarzania energii


- wyjaśnił wiceminister podczas jego wizyty w Kaliszu i południowej Wielkopolsce, która została zorganizowana przez wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego .

Według Motyki, rozwiązanie to może obniżyć koszty energii choćby o 20-30% dzięki eliminacji opłat dystrybucyjnych i przesyłowych. Spółdzielnie energetyczne korzystają także z korzystniejszego systemu rozliczeń Netmetering, w przeciwieństwie do powszechnego w tej chwili systemu Netbilling.

Wiceminister zapowiedział także wydłużenie terminu składania formularzy dotyczących pomocy publicznej "de minimis" dla firm, które skorzystały z tzw. mrożenia cen energii
Idź do oryginalnego materiału