Wiceminister środowiska i klimatu z wizytą w Świętokrzyskiem

3 godzin temu
Zdjęcie: 01.02.2025. Kielce. Plac Wolności. Konferencja prasowa / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


– Zielone projekty to nie fanaberia, to nie moda, ale realna potrzeba – mówiła prezydent Kielc, Agata Wojda. O tym, skąd wziąć pieniądze na realizację tych przedsięwzięć rozmawiała z Urszulą Sarą Zielińską, podsekretarzem stanu w ministerstwie środowiska i klimatu. Wiceszefowa resortu przyjechała do Kielc w sobotę (1 lutego).

Podczas spotkania z dziennikarzami Urszula Sara Zielińska mówiła, iż najważniejszym tematem było to, jak rząd może wesprzeć rozwój miasta i regionu.

– Jak możemy skierować więcej środków, które przeznaczamy w obecnej perspektywie finansowej, europejskiej m.in. na miejskie plany adaptacji do zmian klimatu, na zabezpieczane miast przed powodziami, suszami, zabezpieczeniem infrastruktury przed skutkami zmian klimatycznych, które dziś coraz bardziej nas dotykają. Mówiliśmy jak poprawić jakość życia mieszkańców, wykorzystując miliardowe fundusze, które do nas płyną, a które udało się od zeszłego roku uruchomić z Krajowego Planu Odbudowy. Mamy na to mało czasu, a mamy gigantyczne potrzeby – podkreśliła.

01.02.2025. Kielce. Plac Wolności. Konferencja prasowa. Na zdjęciu: Urszula Sara Zielińska – wiceminister klimatu i środowiska / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Wiceminister wyraziła nadzieję na dalszą, owocną współpracę. Liczy na nią również Agata Wojda, która zwróciła uwagę, iż Kielce mogą się pochwalić realizacją kilku zielonych projektów, ale kolejne są na etapie przygotowania lub realizacji.

– Jesteśmy w fazie przygotowań do realizacji dwóch bardzo ważnych projektów, które również dotyczą zazielenienia miasta, ale też odporności na zmiany klimatyczne. Jesteśmy w trakcie konsultacji modernizacji, rewitalizacji placu Wolności, ale także w najbliższym czasie będziemy konsultować projekt rewitalizacji doliny Silnicy. Bez wątpienia bardzo ważny, zielony projekt, na który pozyskaliśmy duże środki – stwierdziła.

Ale prezydent Kielc mówiła też o potrzebach, jakie wiążą się z kolejnymi zamierzeniami.

– Przed nami potrzeba pozyskania ogromnych środków na rewaloryzację parku miejskiego, parku zabytkowego, jednego z najstarszych w kraju. Mówiliśmy też o kieleckim zalewie – pozyskujemy już fundusze na stworzenie koncepcji programu funkcjonalno-użytkowego, ale doskonale wiemy, iż to jest projekt, który potrzebuje dużych nakładów finansowych – zaznaczyła.

01.02.2025. Kielce. Plac Wolności. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Artur Gierada, Agata Wojda – prezydent Kielc, Urszula Sara Zielińska – wiceminister klimatu i środowiska / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Agata Wojda zwróciła uwagę, iż trzeba zmienić sposób postrzegania zielonych projektów.

– Trzeba przełamywać bariery mentalne. Zielone projekty to nie fanaberia, to nie moda, ale realna potrzeba. Zielone projekty to są takie inwestycje, które zwiększają poziom naszego codziennego bezpieczeństwa w sposób realny, poprawiają jakość życia pod wieloma względami – przekonywała i zapowiedziała, iż kielecki ratusz będzie śledził wszelkie konkursy, które będą ogłaszane i z determinacją korzystać z dostępnych środków.

Artur Gierada, świętokrzyski poseł Koalicji Obywatelskiej powiedział, iż w programie wizyty wiceminister Urszuli Sary Zielińskiej były spotkania z różnymi środowiskami.

– Spotkała się m.in. z przedstawicielami branży odpadowej, komunalnej, którzy przedstawili swoje rozwiązania, mogące w przyszłości zmniejszyć ceny ogrzewania, ale też ceny i opłaty za śmieci. Spotkała się też z innymi samorządowcami, m.in. burmistrzem Stąporkowa, bo wiemy, iż tam są ogromne problemy z niebezpiecznymi odpadami. Przyjechali też mieszkańcy terenu opatowskiego, ostrowieckiego czy z Suchedniowa – wymieniał.

01.02.2025. Kielce. Plac Wolności. Konferencja prasowa. Na zdjęciu: Artur Gierada / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Organizatorami wizyty wiceminister Urszuli Zielińskiej w Kielcach byli Zieloni, w związku pierwszą rocznicą reaktywacji działalności tej partii w regonie.


Idź do oryginalnego materiału