Wiceminister Robert Kropiwnicki z wizytą w Kopalni Soli Bochnia. W planach najważniejsze wsparcie z NFOŚ

3 godzin temu

W czwartek przed szybem Campi Kopalni Soli Bochnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Roberta Kropiwnickiego, posłanki Urszuli Augustyn, lokalnych samorządowców oraz przedstawicieli kopalni. Spotkanie miało na celu omówienie planów inwestycyjnych oraz przyszłości jednej z najstarszych kopalń soli w Europie.

Kopalnia jako perła Małopolski i przykład współpracy lokalnej

Wiceminister Robert Kropiwnicki, który po raz pierwszy odwiedził kopalnię w Bochni, podkreślił jej znaczenie zarówno w kontekście historycznym, jak i turystycznym.

To robi wrażenie, naprawdę to może być perła turystyki małopolskiej. Chcemy, żeby się rozwijała. Pan prezes przedstawił zarówno to, co się działo, jak i plany inwestycyjne, które są bardzo dobre. Uważamy, iż te najważniejsze rzeczy, czyli remont szybu Campi, modernizacja struktur podziemnych oraz budowa nowego łącznika poprawią obsługę turystyczną i zwiększą liczbę odwiedzających – powiedział Robert Kropiwnicki.

Podkreślił również dobrą współpracę pomiędzy Skarbem Państwa, samorządem i kierownictwem kopalni. – To jest bardzo istotne, iż kopalnia jest tak dobrze osadzona w lokalnym środowisku i pracuje dla całego powiatu bocheńskiego oraz tej części Małopolski. Dziękuję też pani poseł Urszuli Augustyn za wieloletnie wsparcie tej instytucji – dodał Robert Kropiwnicki.

Wspólny rozwój kopalni, miasta i regionu

Podczas briefingu głos zabrała również posłanka Urszula Augustyn. – Nie ma Bochni bez kopalni i nie ma kopalni bez Bochni. To są takie organizmy, które przenikają się nawzajem i tutaj ta synergia jest po prostu nie tylko widoczna, ale absolutnie potrzebna – zaznaczyła Urszula Augustyn.

Myślę, iż przyszłość tej wielowiekowej kopalni, wskutek naszych wspólnych działań, które już realizowane są od kilkudziesięciu lat, od czasu kiedy zakończono eksploatację, kopalnia w tej nowej formie funkcjonuje i będzie się rozwijać. Na ten rozwój liczymy, dla dobra nie tylko kopalni, ale także miasta i regionu – powiedział Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.

Z kolei radny województwa małopolskiego Grzegorz Małodobry zwrócił uwagę na konkretne dane dotyczące rozwoju turystyki. – Ruch turystyczny w Małopolsce wzrósł o 26% między 2023 r. a 2024 r. To niemal 20 miliardów złotych PKB Małopolski. (…) Co ciekawe, największy ruch turystyczny, który wzrósł w 2023-2024 r. dotyczy mieszkańców Polski, a przede wszystkim Małopolski. Mieszkańcy chcą zwiedzać nasz region, chcą go oglądać, chcą go widzieć. Czekamy na dalszy rozwój, aby te 200 tys. a choćby 250 tys. turystów bocheńską kopalnię odwiedziło (rocznie) – stwierdził Grzegorz Małodobry.

Kopalnia czeka na wsparcie z NFOŚ

Wizyta zakończyła się zapewnieniem o dalszym wsparciu dla kopalni i planach, które mają zapewnić jej stabilność finansową i rozwój infrastrukturalny.

W najbliższym czasie mam nadzieję, iż dojdzie do podpisania umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, co pozwoli na kolejne ważne inwestycje. To jest dla mnie osobiście ważne, bo reprezentuje Skarb Państwa jako walne zgromadzenie, w imieniu którego podpisuję dokumenty i dlatego chciałem to zobaczyć też na miejscu, żeby wiedzieć o czym rozmawiam. To jest bardzo istotne. Więc kolejne inwestycje, które będą poprawiały obsługę ruchu turystycznego, pozwolą wyremontować szyb Campi, zwiększyć jego przepustowość, tak żeby ludzie mogli wjeżdżać szybciej i z niego szybciej też wyjeżdżać – powiedział Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów wzięli również udział burmistrz Bochni Magdalena Łacna oraz starosta bocheński Adam Korta.

Czytaj również:

  • Kopalnia Soli Bochnia. Prezes Krzysztof Zięba o modernizacji komory Ważyn i planach na przyszłość – WYWIAD
  • Bochnia. Nowe plany przebudowy Starej Warzelni. Przeszklona przewiązka i przestrzeń handlowa – WIZUALIZACJE
  • Bochnia. W 2027 r. planowane jest 9-miesięczne wyłączenie szybu Campi. Czy miasto zdąży z budową parkingu?
Idź do oryginalnego materiału