Wewnątrz pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru

biegowelove.pl 1 miesiąc temu

Obejrzyj to: Produkcja maszyn produkujących zielony wodór

04:04

Zajrzeliśmy do pilotażowego zakładu Verdagy, gdzie firma testuje wart wiele milionów dolarów elektrolizer zaprojektowany do przekształcania energii odnawialnej, takiej jak wiatr i słońce, w wodór.

Wodór to „szwajcarski nóż molekuł” – mówi nam dyrektor generalny Verdagy, Marty Nez. Może być stosowany jako źródło paliwa, które nie wytwarza gazów cieplarnianych; Jako sposób przechowywania nadmiaru energii odnawialnej do późniejszego wykorzystania, np. bateria; Jako część procesu produkcji amoniaku do zastosowań rolniczych, takich jak nawozy.

Wewnątrz pilotażowej instalacji zielonego wodoru firmy Verdagy.

Celso Bolgattiego/CNET

Wodór jest już wykorzystywany na wszystkie wymienione powyżej sposoby, problem polega jednak na tym, iż nie zawsze jest on ekologiczny. „Szary wodór”, jak nazywa go Nies, to wodór wytwarzany z metanu pochodzącego z paliw kopalnych. Technologia Verdagi ma na celu zmniejszenie kosztów „zielonego wodoru”, czyli wodoru produkowanego przy użyciu wody i energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, „w celu dekarbonizacji wykorzystania wodoru” – mówi Nez.

Wewnątrz pilotażowej instalacji zielonego wodoru firmy Verdagy.

Celso Bolgattiego/CNET

Proces, który umożliwia technologia Verdagy, nazywa się elektrolizą wody alkalicznej. Roztwór elektrolitu, w tym przypadku wodorotlenek potasu (KOH), jest pompowany przez elektrolizer, który dodaje do mieszaniny energię elektryczną, dzieląc cząsteczki wody na wodór po stronie naładowanej ujemnie (katoda) i tlen po stronie naładowanej dodatnio (anoda).

Wodorotlenek potasu nie jest zużywany, więc miesza się go z nową wodą, zastępując to, co zostało rozdzielone, i pompuje z powrotem do elektrolizera, aby kontynuować proces. Rola elektrolitu polega po prostu na zwiększeniu przewodności wody i uczynieniu procesu bardziej energooszczędnym, mówi Tom McQuaid, dyrektor techniczny Verdagy.

Zbiorniki na dnie elektrolizera Verdagy przechowują roztwory anolitu i katolitu opuszczające elektrolizer.

Celso Bolgattiego/CNET

Proces ten zachodzi w „inteligentnych ogniwach” produkowanych przez firmę Verdagi, które współpracują ze sobą, tworząc urządzenie do elektrolizy. Każde ogniwo można monitorować w czasie rzeczywistym, włączać i wyłączać w celu reagowania na wahania kosztów energii, a w razie potrzeby można je wymienić lub konserwować. Można połączyć wiele elektrolizerów, aby zwiększyć produkcję zielonej instalacji wodorowej.

Całkowity koszt elektrolizera wynosi „miliony dolarów”, ale „dziesiątki tysięcy galonów ekwiwalentu oleju napędowego wytwarzanych dziennie” wodoru sprawi, iż do 2030 r. ekologiczny wodór stanie się na całym świecie konkurencyjny kosztowo w stosunku do paliw kopalnych, twierdzi Nez.

Elektrolizer Verdagy (po lewej) składa się z kilku inteligentnych ogniw (po prawej), które można monitorować i wymieniać w razie potrzeby.

Verdagi

Aby zobaczyć zielone maszyny wodorowe w akcji, obejrzyj film w tym artykule.

Idź do oryginalnego materiału