Już w najbliższy piątek o godz. 18. Akademia Polityczna “Młoda Polska” zaprasza na swoje pierwsze otwarte spotkanie i premierowy w Poznaniu pokaz filmu „Wersal 1919”. Dokumentalny film fabularyzowany według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Nowaka, który prezentuje działalność Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu w latach 1917-1919. Producentem filmu jest Fundacja św. Benedykta. Film przedstawia proces, który doprowadził do podpisania traktatu wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego i odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą. Po filmie zapraszamy do udziału w rozmowie z reż. Krzysztofem Nowakiem i prof. Grzegorzem Kucharczykiem.
Do realizacji filmu wykorzystane zostały zdjęcia filmowe z udziałem aktorów, zrealizowane przez zespół producencki pod kierownictwem Krzysztofa Nowaka i w reżyserii Jacka Januszyka. Przewodnikiem po historii jest w filmie prof. Grzegorz Kucharczyk, autor m.in. monografii poświęconej Kongresowi Wersalskiemu, syntezy Dziejów Polski czy podręcznika do nauki historii. Jest on narratorem spraw dziejących się na Kongresie i działań Romana Dmowskiego, głównego indywidualnego bohatera tego filmu, które doprowadziły do odzyskania niepodległości i odbudowania państwa. Po filmie zachęcamy do udziału w rozmowie z reż. Krzysztofem Nowakiem i prof. Grzegorzem Kucharczykiem, zwłaszcza na temat współczesnych dylematów geopolitycznych państwa polskiego w perspektywie historycznej. Czy dzisiejsze wyzwania geopolityczne mają analogie do tych sprzed ponad stu lat? Czy mamy dziś polityków świadomych tych wyzwań? Serdecznie Zapraszamy do dyskusji i na okolicznościowy poczęstunek,
Piątek, 29 listopada, godz. 18.00, Poznań, al. Wielkopolska 43.
Akademia Polityczna „Młoda Polska” to cykl wykładów, debat, warsztatów i pokazów filmowych. Skierowana jest głównie dla osób młodych dla których ważne są wartości chrześcijańskie i narodowe. Pierwsze “rozbiegowe” spotkania Akademii mają charakter otwarty bez cezury wiekowej. Następne odbywać się będą na kilku poziomach w cyklu rocznym. Pierwszy etap będzie składał się z 10 spotkań na poziomie „podstawowych wartości”, podczas których uczestnicy poznają podstawowe wartości, pojęcia, instytucje i wydarzenia dla naszej europejskiej cywilizacji i formacji chrześcijańsko-społecznej: dobro wspólne, solidarność z potrzebującymi, kooperacja europejska i suwerenność narodów, tożsamość kulturowa i religijna, Kolejny poziom obejmie tematy z zakresu polityki, geopolityki, mediów, komunikacji, kultury politycznej i ekonomii. Podczas tej serii poruszane będą tematy związane z najważniejszymi kwestiami społecznymi i politycznymi w dzisiejszym świecie. Wśród wykładowców m.in. Rafał Ziemkiewicz, Justyna Melonowska, Paweł Lisicki, Marek Jurek, Kacper Kita, Grzegorz Kucharczyk, Jacek Kowalski, Paweł Milcarek, Tomasz Rowiński.