„Węgry podejmują duże ryzyko”. W tle sprawa Marcina Romanowskiego

news.5v.pl 1 dzień temu

Jak zauważył tygodnik, w połowie marca węgierski parlament wprowadził do ustawy poprawki dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami członkowskimi UE. Nowe przepisy dają prokuratorowi generalnemu możliwość odwołania się od ewentualnej decyzji sądu o przekazaniu Romanowskiego stronie polskiej.

Następnie Kuria, węgierski sąd najwyższy, mógłby uchylić decyzję sądu niższej instancji o przekazaniu poszukiwanego w Polsce polityka.

Sprawa Marcina Romanowskiego. Policja przestała ścigać polityka


Według „HVG” węgierskie ministerstwo sprawiedliwości nie ukrywało rzeczywistych celów przyjętych zmian. „Krok ten był konieczny dla uregulowania możliwości skutecznego działania przeciwko ewentualnym bezprawnym orzeczeniom sądów” – napisano w ministerialnym uzasadnieniu, cytowanym przez tygodnik.

Jak zauważył „HVG”, policja powinna aresztować przebywającego w Budapeszcie Romanowskiego i doprowadzić go do sądu, który decyduje o ewentualnym wykonaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA).

Jednak od grudnia Romanowski nie był w ogóle ścigany przez policję, choć wiadomo, iż przebywał w węgierskiej stolicy, spotykając się z ministrami rządu Viktora Orbana.

Marcin Romanowski dostał azyl. „Węgry podejmują duże ryzyko”


Sąd Metropolitalny dla Budapesztu poinformował w zeszłym tygodniu, iż były wiceminister sprawiedliwości nie jest ścigany – zaznaczył „HVG”.

„Węgry podejmują duże ryzyko, próbując obejść prawo UE w sprawie, która już wywołała międzynarodowy skandal” – skonkludował tygodnik.

Sprawa Marcina Romanowskiego. 11 zarzutów, w tle Fundusz Sprawiedliwości


Przypomnijmy: prokuratura zarzuca Marcinowi Romanowskiemu popełnienie 11 przestępstw, m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Sam zainteresowany twierdzi, iż połowa zarzutów ma charakter formalny, a dwa z nich zostały sformułowane „w sposób przestępczy”.

Romanowski przebywa na Węgrzech od połowy grudnia ubiegłego roku – wówczas obrońca polityka przekazał, iż węgierski rząd uwzględnił wniosek i udzielił mu ochrony międzynarodowej. Niedługo później informację tę potwierdził rzecznik kancelarii premiera Węgier.

Zobacz również:



Romanowski w ”Graffiti” o wyjeździe na Węgry: Postąpiłem dobrze, bo mogę atakować i bronić praworządnościPolsat NewsPolsat News



Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd? Napisz do nas

Dołącz do nas
Idź do oryginalnego materiału