W dniu 16 października 2024 roku, w ramach obchodów Erasmus Days, odbyło się webinarium „Stop Fast Fashion”, organizowane wspólnie przez Fundację FERI oraz Stowarzyszenie MATA. Wydarzenie było częścią szerszego projektu mającego na celu promowanie zrównoważonej mody i ograniczanie negatywnego wpływu fast fashion na środowisko. W webinarium udział wzięły 23 osoby – 2 prowadzące, 3 gości oraz ponad 20 uczestników. Webinarium odbyło się na ZOOM pod linkiem: https://us06web.zoom.us/j/89131097645?pwd=3vJIWsOzPMiBssqMlwYoJxc2z68GaR.1 Meeting ID: 891 3109 7645 Passcode: 324387
Pierwszą część webinarium poprowadziła Katerina, która przywitała uczestników i podkreśliła, iż webinarium odbywa się w ramach Erasmus Days, święta promującego współpracę międzynarodową w edukacji. Następnie Aleksandra ze strony Fundacji FERI w Krakowie przedstawiła cele projektu „Stop Fast Fashion”. Zwróciła uwagę na rosnący wpływ branży szybkiej mody na środowisko – odpowiedzialność za 10% globalnych emisji CO2 i nadmierne zużycie wody. Prelegentka omówiła również, jak projekt może wspierać młodzież, nauczycieli i lokalne społeczności w rozwijaniu bardziej zrównoważonych praktyk. W dalszej części wydarzenia omówiono korzyści płynące z projektu, takie jak rozwój branży w sposób zrównoważony, wspieranie lokalnych projektantów oraz wyzwania związane z ochroną środowiska. Prowadząca podkreśliła, iż nauczyciele i doradcy zawodowi odegrają kluczową rolę w przygotowaniu młodego pokolenia do bardziej odpowiedzialnych działań w branży mody.
W kolejnej części odbyła się dyskusja z eksperami: Gordana Rodic i Frosina Petrov z SIEC Macedonia oraz Aneta Drabik – freelance (polsko-szwajcarski)
Podczas webinarium „Stop Fast Fashion” odbyła się dyskusja na temat zrównoważonej mody i sposobów na walkę z fast fashion. Eksperci podjęli kilka kluczowych tematów, odpowiadając na różne pytania, w tym min:
- Jakie trendy mogą promować ekologiczną modę, zachowując atrakcyjność dla młodych ludzi? Eksperci wskazali, iż popularne trendy to upcykling i moda vintage, które są teraz celebrowane, a nie ukrywane. Młodzież docenia także marki, które kładą nacisk na zrównoważone materiały oraz etyczną produkcję. Ważna jest również technologia, jak wirtualne przymiarki, które zmniejszają potrzebę fizycznego posiadania ubrań.
- Jakie działania powinni podjąć konsumenci, aby zmniejszyć negatywne skutki fast fashion? Eksperci podkreślili potrzebę zmiany nawyków zakupowych – kupowanie mniej, tworzenie kapsułowych szaf i wybieranie wyższej jakości ubrań, które będą trwałe. Wskazali także na znaczenie zmiany podejścia do własności oraz promowania mody na zamówienie, która skłania do bardziej przemyślanych zakupów.
- Jak styliści i twórcy marek mogą przyczynić się do promowania zrównoważonej mody? Dyskutowano o edukowaniu klientów w zakresie samoakceptacji i zrównoważonych wyborów modowych. Styliści powinni zachęcać klientów do sprzedaży lub przekazywania niepotrzebnych ubrań oraz wspierać lokalnych projektantów i producentów, którzy oferują etyczną modę.
Dyskusja dotyczyła doświadczeń ekspertów w obrębie zrównoważonej mody, rozumienia zrównoważonej mody, różnic w postrzeganiu sklepów second hand, podjęto również temat związany z ceną produktów, którym daje się drugie życie. Pani Aneta wniosła ciekawą perspektywę międzynarodową – pracując i żyjąc w Genewie, gdzie ONZ realizuje szereg działań w obszarze zrównoważonej mody, a Szwajcaria okazała się sercem tematu oraz perspektywę Polską, która z uwagi na korzenie i dzieciństwo w Polsce jest jej bardzo bliskie. Polska i Macedonia mają podobne doświadczenia w obszarze. Ekspertki z SIEC Macedonia pokazały także swoje produkty, które tworzą – wszyscy zgodnie uznali, iż to jest nowy design i cena musi odzwierciedlać i brać pod uwagę koszt pracy designerów. Nie jest to po prostu używana oddzież, którą znamy ze starych czasów – tutaj dużo pracy nad świadomością konsumentów.
Dyskusję prowadziła Katerina i Aleksandra. Do dyskusji włączali się także inni uczestnicy spotkania prezentując swoje doświadczenia. Było to bardzo inspirujące spotkanie.
Podsumowując, eksperci zgodzili się, iż kluczowym elementem walki z fast fashion jest edukacja konsumentów, zmiana podejścia do konsumpcji oraz wspieranie lokalnych i etycznych marek, które promują zrównoważony rozwój.
W trakcie webinarium ogłoszono również wyniki konkursu na blogi i vlogi związane z zrównoważoną modą. Wyróżniono trzy uczestniczki: Elenę Hrom z Ukrainy (obecnie mieszkającą w Polsce), Mateę Makarovską z Macedonii oraz Magdalenę Cichomską z Polski. Prace konkursowe zostaną opublikowane na platformie edukacyjnej i zaprezentowane na międzynarodowej konferencji projektowej w czerwcu 2025 roku. Prace zostały także przedstawione w trakcie webinarium. Webinarium zakończyła sesja Q&A – dyskusja ekspertów oraz zachęta do dalszego wspierania zrównoważonych praktyk w modzie poprzez lokalne działania i podejmowanie bardziej świadomych decyzji konsumenckich