Webinar Stop Fast Fashion!

feri.org.pl 2 miesięcy temu

W dniu 16 października 2024 roku, w ramach obchodów Erasmus Days, odbyło się webinarium „Stop Fast Fashion”, organizowane wspólnie przez Fundację FERI oraz Stowarzyszenie MATA. Wydarzenie było częścią szerszego projektu mającego na celu promowanie zrównoważonej mody i ograniczanie negatywnego wpływu fast fashion na środowisko. W webinarium udział wzięły 23 osoby – 2 prowadzące, 3 gości oraz ponad 20 uczestników. Webinarium odbyło się na ZOOM pod linkiem: https://us06web.zoom.us/j/89131097645?pwd=3vJIWsOzPMiBssqMlwYoJxc2z68GaR.1 Meeting ID: 891 3109 7645 Passcode: 324387

Pierwszą część webinarium poprowadziła Katerina, która przywitała uczestników i podkreśliła, iż webinarium odbywa się w ramach Erasmus Days, święta promującego współpracę międzynarodową w edukacji. Następnie Aleksandra ze strony Fundacji FERI w Krakowie przedstawiła cele projektu „Stop Fast Fashion”. Zwróciła uwagę na rosnący wpływ branży szybkiej mody na środowisko – odpowiedzialność za 10% globalnych emisji CO2 i nadmierne zużycie wody. Prelegentka omówiła również, jak projekt może wspierać młodzież, nauczycieli i lokalne społeczności w rozwijaniu bardziej zrównoważonych praktyk. W dalszej części wydarzenia omówiono korzyści płynące z projektu, takie jak rozwój branży w sposób zrównoważony, wspieranie lokalnych projektantów oraz wyzwania związane z ochroną środowiska. Prowadząca podkreśliła, iż nauczyciele i doradcy zawodowi odegrają kluczową rolę w przygotowaniu młodego pokolenia do bardziej odpowiedzialnych działań w branży mody.

W kolejnej części odbyła się dyskusja z eksperami: Gordana Rodic i Frosina Petrov z SIEC Macedonia oraz Aneta Drabik – freelance (polsko-szwajcarski)

Podczas webinarium „Stop Fast Fashion” odbyła się dyskusja na temat zrównoważonej mody i sposobów na walkę z fast fashion. Eksperci podjęli kilka kluczowych tematów, odpowiadając na różne pytania, w tym min:

  1. Jakie trendy mogą promować ekologiczną modę, zachowując atrakcyjność dla młodych ludzi? Eksperci wskazali, iż popularne trendy to upcykling i moda vintage, które są teraz celebrowane, a nie ukrywane. Młodzież docenia także marki, które kładą nacisk na zrównoważone materiały oraz etyczną produkcję. Ważna jest również technologia, jak wirtualne przymiarki, które zmniejszają potrzebę fizycznego posiadania ubrań.
  2. Jakie działania powinni podjąć konsumenci, aby zmniejszyć negatywne skutki fast fashion? Eksperci podkreślili potrzebę zmiany nawyków zakupowych – kupowanie mniej, tworzenie kapsułowych szaf i wybieranie wyższej jakości ubrań, które będą trwałe. Wskazali także na znaczenie zmiany podejścia do własności oraz promowania mody na zamówienie, która skłania do bardziej przemyślanych zakupów.
  3. Jak styliści i twórcy marek mogą przyczynić się do promowania zrównoważonej mody? Dyskutowano o edukowaniu klientów w zakresie samoakceptacji i zrównoważonych wyborów modowych. Styliści powinni zachęcać klientów do sprzedaży lub przekazywania niepotrzebnych ubrań oraz wspierać lokalnych projektantów i producentów, którzy oferują etyczną modę.

Dyskusja dotyczyła doświadczeń ekspertów w obrębie zrównoważonej mody, rozumienia zrównoważonej mody, różnic w postrzeganiu sklepów second hand, podjęto również temat związany z ceną produktów, którym daje się drugie życie. Pani Aneta wniosła ciekawą perspektywę międzynarodową – pracując i żyjąc w Genewie, gdzie ONZ realizuje szereg działań w obszarze zrównoważonej mody, a Szwajcaria okazała się sercem tematu oraz perspektywę Polską, która z uwagi na korzenie i dzieciństwo w Polsce jest jej bardzo bliskie. Polska i Macedonia mają podobne doświadczenia w obszarze. Ekspertki z SIEC Macedonia pokazały także swoje produkty, które tworzą – wszyscy zgodnie uznali, iż to jest nowy design i cena musi odzwierciedlać i brać pod uwagę koszt pracy designerów. Nie jest to po prostu używana oddzież, którą znamy ze starych czasów – tutaj dużo pracy nad świadomością konsumentów.

Dyskusję prowadziła Katerina i Aleksandra. Do dyskusji włączali się także inni uczestnicy spotkania prezentując swoje doświadczenia. Było to bardzo inspirujące spotkanie.

Podsumowując, eksperci zgodzili się, iż kluczowym elementem walki z fast fashion jest edukacja konsumentów, zmiana podejścia do konsumpcji oraz wspieranie lokalnych i etycznych marek, które promują zrównoważony rozwój.

W trakcie webinarium ogłoszono również wyniki konkursu na blogi i vlogi związane z zrównoważoną modą. Wyróżniono trzy uczestniczki: Elenę Hrom z Ukrainy (obecnie mieszkającą w Polsce), Mateę Makarovską z Macedonii oraz Magdalenę Cichomską z Polski. Prace konkursowe zostaną opublikowane na platformie edukacyjnej i zaprezentowane na międzynarodowej konferencji projektowej w czerwcu 2025 roku. Prace zostały także przedstawione w trakcie webinarium. Webinarium zakończyła sesja Q&A – dyskusja ekspertów oraz zachęta do dalszego wspierania zrównoważonych praktyk w modzie poprzez lokalne działania i podejmowanie bardziej świadomych decyzji konsumenckich

Idź do oryginalnego materiału