[Webinar] Polska potrzebuje klimatycznego CFO. Wyzwania w zarządzaniu rachunkiem za transformację energetyczną

1 dzień temu

Dlaczego Polska ma problem z finansowaniem transformacji energetycznej i kto może go rozwiązać? Kto w rządzie odpowiedzialny jest za rachunek za transformację energetyczną? Fundacja Instrat rekomenduje – Polska potrzebuje klimatycznego CFO, który będzie odpowiadał w rządzie za decyzje dotyczące transformacji energetycznej, źródeł oraz sposobów jej finansowania. Osoba zarządzająca ponad podziałami partyjnymi.

W spolaryzowanej debacie o kosztach transformacji energetycznej dominują dwa sprzeczne przekonania o tym czy stać nas na jej przeprowadzenie, a żadne z nich nie jest prawdziwe. Debata o kosztach transformacji energetycznej w Polsce często opiera się na uproszczeniach. Zwolennicy transformacji energetycznej i ambitnej polityki klimatycznej twierdzą, iż dzięki środkom unijnym i spadającym cenom energii (z powodu większego udziału OZE) transformacja energetyczna Polski będzie łatwa do sfinansowania. Druga strona ostrzega, iż jej koszt może sięgnąć bilionów złotych i przekroczyć możliwości państwa oraz obywateli. Wskazuje, iż Polska w porównaniu do innych państw UE, byłaby nieproporcjonalnie bardziej obciążona kosztami transformacji, a energia z OZE wcale nie jest tańsza, a w dodatku jest niestabilna.

Prawda na temat kosztów i sposobów finansowania transformacji energetycznej jest bardziej złożona. Inwestycje w wielu sektorach wymagają kapitału, którego brakuje w polskich firmach i sektorze finansowym. Jednak przy odpowiedniej strukturze finansowania i skorzystaniu z programów unijnych (np. pożyczki z KPO z oprocentowaniem 0,5%) takie inwestycje są możliwe. Dodatkowo sprzyjają temu obniżki stóp procentowych i nadpłynność sektora finansowego.

Należy określić kto w rządzie jest odpowiedzialny za rachunek za transformację energetyczną – Polska potrzebuje klimatycznego CFO, który będzie odpowiedzialny w rządzie za:

  • decyzje dotyczące inwestycji transformacyjnych i mechanizmów ich finansowania
  • ocenę ich wpływu na koszt energii dla różnych grup odbiorców
  • monitoring wydatków na transformację
  • koordynację działań w ramach rządu i instytucji finansujących.

Zaproszenie na webinar

Podczas webinaru eksperci Fundacji Instrat i zaproszeni goście omówią powyższe zagadnienia. W webinarze wezmą udział:

  • Wanda Buk, Kancelaria GWW, b. wiceprezeska PGE
  • Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej
  • Piotr Woźny, b. prezes NFOŚiGW i ZE PAK, b. pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze”
  • Michał Hetmański, Prezes i Współzałożyciel Fundacji Instrat, Visiting Senior Fellow na London School of Economics
  • Aleksandra Hołownia, dziennikarka Dziennik Gazeta Prawna – moderacja.

Skupią się także na czterech pilnych wyzwaniach, jakie stoją przed polskim rządem w obszarze finansowania transformacji energetycznej. Podejmą próbę odpowiedzi na następujące pytania:

  • jak dekarbonizacja energetyki, ciepłownictwa i przemysłu wpłynie na dochody dla budżetu państwa z systemu EU ETS?
  • czy energia z atomu i morskich farm wiatrowych będzie tania i dla kogo?
  • czy walka ze smogiem okazała się droższa niż myśleliśmy?
  • skąd jeszcze pozyskać środki na transformację?

Webinar odbędzie się 30.07.2025, o godzinie 10:00 (potrwa około 2 godziny). Transmisja będzie dostępna na platformie Zoom – link do niej udostępnimy na naszych kanałach społecznościowych.

Zachęcamy do zapisów już dziś – formularz zapisowy dostępny tutaj.

Idź do oryginalnego materiału