Wdzięczność po ukraińsku: Ukraina pozwie Polskę!

1 rok temu

Polska przeznaczyła 4,5% PKB na pomoc Ukrainie. Ukraińcom oddała za darmo czołgi, broń, amunicję, a przybył do nas ukraińskim dziadkom, babkom, matkom, dzieciakom i ich ojcom, którzy nie udali się na front, rozdano socjale, PESELE, dachy nad głową i umożliwiono godny zarobek. W podziękowaniu Ukraińcy zalali nasz kraj technicznym zbożem produkowanym przez lokalnych oligarchów, torpedowali brukselskie wsparcie dla polskich rolników, a deklaruję, iż nas pozwą. Dzięki ich niewdzięcznemu zachowaniu, już coraz więcej Polaków mówi językiem Brauna, Międlara i Treter-Sierpińskiej: “Ukraińcy nie wiedzą co to znaczy wdzięczność. Stop ukrainizacji Polski”.

PRZECZYTAJ: Wicepremier Ukrainy twierdzi, iż Polska inspiruje kryzys

Wczoraj Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski i poinformowała, iż od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii. Jednak Polska, Węgry i Słowacja nie mają zamiaru poddawać się pod dyktat unijny i wprowadzą krajowe zakazy importu ukraińskich produktów rolnych. W odpowiedzi na to Ukraina zagroziła, iż pozwie Polskę, Węgry i Słowację w ramach Światowej Organizacji Handlu i wprowadzi embargo na polskie warzywa i owoce.
W naszych oczach te działania Węgier i Polski są wyrazem całkowitego braku zaufania do Komisji Europejskiej. (…) Myślę, iż cały świat powinien zobaczyć, jak państwa członkowskie UE zachowują się wobec partnerów handlowych i własnej Unii, bo może to wpłynąć także na inne państwa – bezczelnie stwierdził ukraiński wiceminister Taras Kaczka i dodał, iż o ile Warszawa nie zniesie tych dodatkowych zakazów, bylibyśmy zmuszeni zastosować odwet na dodatkowych produktach i zakazać importu owoców i warzyw z Polski.

W piątek wieczorem na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy do Polski produktów rolnych, m.in. pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzenie weszło w życie w sobotę 16 września.

Przeczytaj:

Książka na https://sklep-wprawo.pl
Idź do oryginalnego materiału