- Pierwszymi decyzjami, które powinien podjąć prezydent wybrany w wyborach, powinno być podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziów, usuwających wszystkie problemy prawne z tym związane - wskazał w "Gościu Wydarzeń" Bartłomiej Przymusiński. Sędzia odpowiedział także na pytanie o to, czy ważność wyborów prezydenckich jest zagrożona. - Widzę takie ryzyko - stwierdził.
Ważność wyborów prezydenckich zagrożona? "Widzę takie ryzyko"
Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zapytany został przez Grzegorza Kępkę o słowa Zbigniewa Ziobry, który stwierdził, iż "mamy prawny zamach stanu w Polsce".
- Myślę, iż takie słowa, jeżeli padają z ust człowieka, który doprowadził do obecnego rozchwiania poczucia bezpieczeństwa prawnego Polaków, to mamy prawo zastanawiać się, co kieruje tym politykiem, iż takie słowa wypowiada - powiedział "Gość Wydarzeń".
Jak zaznaczył, głównym zadaniem obywateli i rządu jest przywrócenie fundamentów państwa prawa. Jego zdaniem, bilans ośmiu lat Zbigniewa Ziobry to "zapaść wymiaru sprawiedliwości", skutkujący podważaniem wielu wyroków przed europejskie organy, a większość sejmowa musi teraz być gotowa do podejmowania zdecydowanych działań.
Co z subwencją PiS? Przymusiński: PKW nie dysponuje żadnym orzeczeniem sądu
Gość Grzegorza Kępki spytany został również o decyzję PKW ws. subwencji dla PiS. - Nie jest moja rolą wyręczać PKW, ale sytuacja jest jasna. To, iż ktoś używa pieczątki Sąd Najwyższy, to nie znaczy, iż to jest tak naprawdę Sąd Najwyższy - wskazał Przymusiński.
ZOBACZ: Zbigniew Ziobro pokazał dokumenty. Grzmiał o "patologicznym mechanizmie" w sądach
Argumentował przy tym, iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, co potwierdzają orzeczenia Trybunału w Luksemburgu i Trybunału w Strasburgu. W związku z tym uważa, iż "PKW nie dysponuje żadnym orzeczeniem sądu".
- Mogę powiedzieć, iż ze strony PKW doszło w przeszłości do pewnej niekonsekwencji, bo były takie decyzje IKNiSP, które przez fakty dokonane PKW można by odnieść wrażenie, iż uznawała i to był błąd - nadmienił.
Wybory prezydenckie 2025. Sędzia wskazuje priorytety nowej głowy państwa
Pytany o możliwość prawnego chaosu po wyborach prezydenckich, których ważność uznawać ma właśnie kwestionowana Izba SN, Bartłomiej Przymusiński stwierdził, iż "sytuacja, w której nie będziemy mieli orzeczenia prawidłowo ukształtowanego SN, będzie skomplikowana od strony prawnej".
- Dlatego też pierwszymi decyzjami, które powinien podjąć prezydent wybrany w wyborach, powinno być podpisanie ustaw normujących sytuację neosędziów, usuwających wszystkie problemy prawne z tym związane, także rozwiązujących IKNiSP - wskazał, zaznaczając, iż widzi różne ryzyka związane z zatwierdzeniem nowej głowy państwa.
Gość Polsat News zapowiedział przy okazji, iż w styczniu komisja kodyfikacyjna ustroju sądownictwa ma przedstawić kompleksowy projekt ustawy regulującej status kwestionowanych sędziów. - o ile prezydent Duda, a wszystko na to wskazuje, tej ustawy nie podpisze, to weźmie na siebie konsekwencje tego, iż możemy mieć chaos związany z zatwierdzaniem wyniku wyborów - dodał.
Wówczas, w opinii sędziego Przymusińskiego, trzeba będzie przyjąć, iż za aktem wyborczym idzie domniemanie ważności. Z kolei odnosząc się do pomysłu marszałka Szymona Hołowni, który chce, aby o ważności wyborów prezydenckich rozstrzygał SN w pełnym składzie, ocenił, iż doprowadzi on do powstania "potworka" składającego się z sędziów prawidłowo wybranych i tych kwestionowanych.
ZOBACZ: Powrót PiS do władzy? "Byłem gołąbkiem, moje poglądy były łagodne"
- Brak konsekwencji się mści i wraca jak bumerang. Mieliśmy, niestety, trochę takich zachowań, które pokazywały brak pewnej konsekwencji, np. występowanie przed niewłaściwie ukształtowaną IKNiSP czy swego rodzaju uznawanie tych decyzji dla świętego spokoju. (...) To były błędy i myślę, iż ten kierunek, w którym zmierzamy może jest dobry, ale tempo jest zbyt wolne - stwierdził z kolei sędzia, pytany o podsumowanie roku rządów obecnej koalicji.
Pozostałe odcinki programu można obejrzeć TUTAJ.