Oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. Marszałek Sejmu ogłosił datę pierwszej tury wyborów – odbędzie się ona 18 maja 2025 roku. jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów, druga tura zaplanowana jest na 1 czerwca. Opublikowany kalendarz wyborów prezydenckich wskazuje najważniejsze daty zarówno dla wyborców, jak i dla kandydatów. Oto, co warto wiedzieć o zbliżających się wyborach.
Rejestracja kandydatów i komisji wyborczych
Pierwsze ważne terminy dotyczą rejestracji komitetów wyborczych. Kandydaci na urząd prezydenta mają czas na zgłoszenie swoich komitetów do 24 marca 2025 roku. Następnie, do 31 marca, zostaną powołane okręgowe komisje wyborcze, które będą odpowiedzialne za organizację głosowania w poszczególnych regionach.
Do 4 kwietnia mija termin zgłaszania kandydatów na prezydenta. To kluczowa data, po której lista nazwisk ubiegających się o najwyższy urząd w państwie zostanie oficjalnie zamknięta. Warto zauważyć, iż kampania wyborcza nabierze tempa dopiero po tym terminie, gdy wszyscy kandydaci zostaną zarejestrowani.
Prawa wyborców: zaświadczenia i zmiana miejsca głosowania
Kalendarz wyborczy precyzuje również terminy ważne dla samych wyborców. Od 4 kwietnia do 15 maja będzie można składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest to szczególnie istotne dla osób, które planują przebywać poza miejscem swojego zameldowania w dniu wyborów.
W tym samym okresie można będzie zgłaszać chęć głosowania w innym miejscu niż przypisany lokal wyborczy. Z takiej opcji często korzystają osoby zmieniające miejsce zamieszkania lub przebywające w podróży służbowej.
Głosowanie korespondencyjne i pełnomocnictwa podczas wyborów prezydenckich
Specjalne rozwiązania przewidziano dla wyborców z niepełnosprawnościami oraz osób, które ukończą 60. rok życia najpóźniej w dniu wyborów. Do 5 maja mogą oni zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego oraz skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dodatkowo, do 9 maja mogą złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Te rozwiązania mają na celu ułatwienie udziału w wyborach grupom, które mogą napotkać trudności z dotarciem do lokalu wyborczego. Warto pamiętać, iż zgłoszenia w tych sprawach wymagają wcześniejszego kontaktu z urzędami.
Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2025
Cisza wyborcza i dzień głosowania
Kampania wyborcza zakończy się 16 maja o północy. Od tego momentu rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zamknięcia lokali wyborczych 18 maja o godzinie 21:00. Lokale będą otwarte od godziny 7:00 rano, a każdy zarejestrowany wyborca będzie mógł oddać swój głos.
Druga tura wyborów, jeżeli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Harmonogram przewiduje wówczas analogiczne zasady głosowania i terminy związane z ciszą wyborczą.
mn