Ważna decyzja ws. zawieszenia prawa do azylu. Sejm odpowiedział na wniosek rządu

8 godzin temu
Rząd złożył wniosek o przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu na granicy polsko-białoruskiej. Uzasadniono go koniecznością "zapewnienia stabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce". W Sejmie odbyło się głosowanie w tej sprawie.
Zawieszenie prawa do azylu na granicy polsko-białoruskiej. Sejm przyjął wniosek rządu
Podczas posiedzenia Sejmu w środę 23 lipca odbyło się głosowanie nad wnioskiem rządu o przedłużenie czasowego zawieszenia prawa do azylu na granicy polsko-białoruskiej. Sejm przyjął wniosek rządu. Poparło go 381 posłów, 19 było przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.


REKLAMA


Tak rząd uzasadnił wniosek o przedłużenie zawieszenia prawa do azylu
Przedłużenie zawieszenia prawa do azylu będzie obowiązywać od 25 lipca przez 60 dni. W uzasadnieniu wniosku wyjaśniono, dlaczego rząd postanowił przedłużyć czasowe ograniczenie prawa do azylu. Jak podkreślono, Polska przez cały czas walczy ze znaczną presją migracyjną, co zdaniem rządu "powoduje konieczność podjęcia działań w celu zapewnienia stabilizacji sytuacji wewnętrznej w Polsce, a przez to także w całej UE".


Zobacz wideo Zatrzymano mężczyzn z Etiopii i Erytrei. Obywatel Litwy odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej


Część migrantów może składać wnioski o ochronę mimo zawieszenia prawa do azylu
Mimo czasowego ograniczenia prawa do azylu niektóre grupy migrantów mogą przez cały czas składać wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na granicy z Białorusią. Dotyczy to osób małoletnich bez opieki, ciężarnych kobiet, a także innych osób wymagających szczególnego traktowania, na przykład ze względu na wiek lub stan zdrowia.


Andrzej Duda podpisał ustawę azylową w marcu
Zawieszenie prawa do azylu jest możliwe na podstawie ustawy, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w marcu. Premier Donald Tusk twierdził, iż przepisy te mogą stać się ważnym instrumentem polityki bezpieczeństwa w zakresie walki z nielegalną migracją. Warto zauważyć, iż możliwość ubiegania się przez cudzoziemców o ochronę gwarantują konstytucja oraz umowy międzynarodowe, których stroną jest Polska.


Więcej: Przeczytaj też artykuł "Tyle osób Niemcy cofnęli z granicy od maja. Są nowe dane".


Źródła:PAP, infor.pl, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału