Wąsik i Kamiński będą kandydować na europosłów

2 tygodni temu

Wąsik i Kamiński jednak kandydują

Kamiński otrzymał rekomendację Przemysława Czarnka na czołowe miejsce listy wyborczej w województwie lubelskim, natomiast Wąsik ma zostać kandydatem na Mazowszu. Poza nimi pojawiają się także nazwiska innych polityków, na których Jarosław Kaczyński ma zamiar postawić.

Przemysław Czarnek jako przewodniczący zarządu wojewódzkiego PiS w województwie lubelskim posiada kluczową rolę w rekomendowaniu ustalonej przez władze regionu listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

W poniedziałek zarząd lubelskiego PiS zebrał się i zaakceptował projekt listy Czarnka, w której czołowe miejsce zajmuje Mariusz Kamiński. To potwierdza, iż spekulacje o rzekomym przeciwdziałaniu Kamińskiemu przez wewnętrzne frakcje w partii jawią się jako bezpodstawne. Źródło, na które powołuje się Wirtualna Polska, potwierdza, iż Kamiński figuruje jako kandydat na wspomnianej liście.

Lichocka, Wąsik, Kamiński, Obajtek, Kurski. Widocznie PiS pozazdrościł Konfie poziomu list. https://t.co/lMabTUlE4R

— Kamil Jaglarz 🇵🇱🇺🇦 (@kamiljaglarz) April 18, 2024

W wyborach do europarlamentu ma również wystartować Maciej Wąsik, którego – co jest nieoficjalnie – rekomendować ma Marek Suski, przewodniczący zarządu województwa mazowieckiego w PiS. Suski przekazał WP, iż lista kandydatów zostanie przedstawiona na zebraniu Komitetu Politycznego partii, jednakże teraz nie chce zdradzać konkretnych nazwisk.

Polityka – więzienie – polityka

Przypomnijmy w tym miejscu, iż Mariusz Kamiński, były dyrektor Centralnego Biura Antykorupcyjnego, oraz jego zastępca, Maciej Wąsik, zostali skazani na karę dwóch lat więzienia związku z tzw. aferą gruntową z 2007 roku. W tym czasie CBA pod kierownictwem Kamińskiego miało prowadzić dochodzenie w sprawie rzekomego przyjmowania łapówek przez ówczesnego wicepremiera i lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w zamian za pomoc w przekształceniu działki na Mazurach. Jednakże nie udało się udowodnić tych zarzutów.

W 2015 roku sąd skazał Kamińskiego oraz Wąsika na surowe kary więzienia, uzasadniając, iż prowadzili działania podżegające do korupcji i fałszowali dokumenty w związku z tą sprawą. Przed swoją niedawną funkcją ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Mateusza Morawieckiego, Mariusz Kamiński pełnił funkcję szefa CBA.

W grudniu 2023 roku, po rozpatrzeniu apelacji od wyroku sądu I instancji, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali ostatecznie skazani na karę 2 lat więzienia i otrzymali pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. W wyniku tego orzeczenia marszałek Sejmu ogłosił wygaśnięcie ich mandatów poselskich.

Zarówno Kamiński, Wąsik oraz prezydent Andrzej Duda nie uznali tej decyzji, argumentując, iż według Kancelarii Prezydenta wyrok został unieważniony przez ułaskawienie prezydenckie z 2015 roku. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Mariusz Kamiński z sukcesem ubiegał się o ponowny mandat poselski do Sejmu RP jako lider listy PiS w okręgu nr 7 w województwie lubelskim.

Idź do oryginalnego materiału