WARSZAWA: Grzegorz Płonka – pianista, kompozytor i fotografik wystąpi w salezjańskim Teatrze Oratorium

2 miesięcy temu

W niedzielę 27 października w stołecznym Teatrze Oratorium u Księży Salezjanów wystąpi Grzegorz Płonka – artysta, którego niezwykła historia może być inspiracją dla wszystkich z nas. Posłużyła też za główny motyw nagradzanego filmu fabularnego „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke.

Utalentowany pianista, kompozytor i fotografik urodził się jako wcześniak. Medycy błędnie zdiagnozowali u niego autyzm. Dopiero kiedy miał 14 lat okazało się, iż przyczyną jego izolacji i niezdolności do prawidłowego rozwoju był głęboki niedosłuch. Kiedy otrzymał aparaty słuchowe (później wszczepiono mu implant ślimakowy), zaczął naukę mowy.

Z czasem Grzegorz ujawnił swój ogromny talent muzyczny. Jak wspominają jego bliscy, nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzył, iż chłopiec z głębokim niedosłuchem, z ogromnym opóźnieniem, nauczy się chociażby podstaw muzyki, nie mówiąc o wykonywaniu zaawansowanych utworów czy też komponowaniu własnych.

Chciał jednak rozwijać swe zdolności i rozpocząć systematyczną naukę gry na fortepianie. I tu znów napotkał na przeszkody, ponieważ szkoły muzyczne nie chciały przyjąć ucznia z deficytami słuchu i mowy oraz lukami w wiedzy ogólnej.

Grzegorz postanowił udowodnić, iż da sobie radę. Samodzielnie nauczył się trudnego utworu: I części Sonaty „Księżycowej” Beethovena. To była jego przepustka do nauki w szkole muzycznej i do pierwszych występów przed publicznością.

Z czasem osiągnął wysoki poziom gry, a o jego kompozycjach Krzesimir Dębski powiedział, iż są „na poziomie niektórych jego studentów”.

W lipcu 2015 roku młody artysta zdobył główną nagrodę festiwalu muzycznego „Ślimakowe Rytmy”, zaś ostatnio srebrny laur podczas IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Pianistów Amatorów WroClavile” w 2024 roku. Został również „Człowiekiem bez barier 2016”. Tytuł ten co roku przyznaje się osobie, której sposób radzenia sobie z niepełnosprawnością – w ocenie Kapituły – jest wzorem postępowania dla innych.

Grzegorz Płonka wciąż dowodzi wierności swojej życiowej dewizie: „Da się!”. Stale poszerza repertuar i komponuje własne utwory fortepianowe i organowe. Koncertuje, a podczas występów na żywo niektórym jego wykonaniom towarzyszą projekcje autorskich filmów i fotografii. Wydał również swą pierwszą płytę pod tytułem „Słyszę światło księżyca”.

Historia Grzegorza wielokrotnie była opisywana w reportażach i przybliżana w materiałach telewizyjnych, ale najbardziej nośny i uniwersalny przekaz zyskała dzięki fabularnemu filmowi „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke. Obraz zdobył liczne wyróżnienia na festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę za debiut aktorski dla Michała Sikorskiego za rolę Grzegorza na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku.

W swych publicznych wypowiedziach artysta podkreśla, iż nigdy nie wolno poddawać się w walce o swój rozwój, edukację, marzenia.

Najbliższy koncert Grzegorza Płonki odbędzie się 27 października 2024 roku o godz. 14.00 w warszawskim Teatrze Oratorium, ul. Kawęczyńska 53 (Księża Salezjanie).

RoM

Idź do oryginalnego materiału