Warmińsko-mazurskie: Przeprawa przez jezioro podczas ćwiczeń na poligonie w Orzyszu

4 godzin temu

Pododdziały 16. Dywizji Zmechanizowanej i wojsk litewskich trenowały dzisiaj na poligonie w Orzyszu przeprawę przez jezioro Kępno. Pokonanie przeszkody wodnej jest jednym z epizodów ćwiczeń „Dzielny Dzik 26”.

Forsowanie przeszkody wodnej przez polskich i litewskich żołnierzy odbywało się przy wsparciu m.in. śmigłowców bojowych Apache AH-64 z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz roju dronów, który wykonał atak na przeciwnika. Podczas tej operacji skoordynowano działania wojsk lądowych i powietrznodesantowych.

W trakcie przeprawy można było obserwować pływające bojowe wozy piechoty „Borsuk”, a także nowoczesny zmotoryzowany most pontonowy PFM (Pont Flottant Motorise), użyty do przeprawienia czołgów K2 na drugi brzeg jeziora.

W tym samym czasie litewski pluton zmechanizowany, wspólnie z żołnierzami 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, wykonał szturm na infrastrukturę krytyczną, przejmując budynki w terenie zurbanizowanym.

Środowa przeprawa przez jezioro Kępno odbyła się w ramach trwającego od połowy czerwca ćwiczenia taktycznego pod kryptonimem „Dzielny Dzik 26”, w którym uczestniczy 6,5 tys. żołnierzy z Polski i około 300 z Litwy.

APW, PAP

Idź do oryginalnego materiału