Nieczęsto zdarza się, żeby wystawa, która powstała w Jaworznie trafiała potem na warszawskie salony. Tymczasem ostatnio w gmachu Sejmu można zapoznać się z historyczną wystawą „Walczyć, ale czym? Jak Polska uzbroiła swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921” autorstwa komendanta jaworznickiej policji insp. dr. Piotra Uwijały oraz Adriana Ramsa z Muzeum Miasta Jaworzna.
Nie jest żadną tajemnicą, iż obecny komendant policji w Jaworznie insp. dr Piotr Uwijała to nie tylko świetny policjant, ale też zapalony historyk, badacz dziejów szczególnie służb mundurowych. Dzięki jego pracy, a także wsparciu ze strony jaworznickiego muzeum oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach udało się przygotować niezwykle ciekawą wystawę. Prace historyków z Jaworzna prezentowane były wcześniej w Komendzie Głównej Policji, by trafić do Sejmu a finalnie na jaworznickim rynku.
19 marca br. w holu głównym oraz sali kolumnowej Sejmu odbył się uroczysty wernisaż „Walczyć, ale czym? Jak Polska uzbroiła swoją milionową armię do wojny z sowiecką Rosją? Działalność Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu w latach 1919-1921”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

W uroczystości otwarcia wystawy wzięli udział parlamentarzyści, ambasador Francji w Polsce Etienne de Poncins, licznie przybyli samorządowcy z Jaworzna, oficerowie Wojska Polskiego i Policji, policjanci ze Szkoły Policji w Katowicach, a także przedstawiciel rodzin żołnierzy służących w PWMZ w Paryżu. List do uczestników wernisażu w Sejmie skierował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Goście mieli okazję uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim prowadzonym przez współautorów wystawy dr. Piotra Uwijałę i Adriana Ramsa.
Po oficjalnym otwarciu odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: prof. Aleksander Smoliński (UMK w Toruniu), prof. Grzegorz Nowik (ISP PAN, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku), dr. Robert Andrzejczyk (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku) oraz dr. Piotr Uwijała (Polskie Towarzystwo Historyczne w Katowicach).
Wystawa przybliża skomplikowany proces zdobywania uzbrojenia dla odrodzonego Wojska Polskiego oraz znaczenie działalności Polskiej Wojskowej Misji Zakupów w Paryżu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. rozpoczęła się trwająca trzy lata walka o kształt granic. W pierwszych dniach 1919 r. armia polska liczyła ok. 200 tys. żołnierzy. Kilkanaście miesięcy później liczba żołnierzy wzrosła do prawie miliona. Tak szybki przyrost wymagała ogromniej pracy, aby wyposażyć i uzbroić wojsko. Cały ten proces realizowany był w sytuacji trwających walk. Warto tutaj wspomnieć, iż w 2021 r. szef jaworznickich policjantów insp. dr Piotr Uwijała wydał książkę poświęconą tej właśnie tematyce.
Wystawa po prezentacji w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej wróciła do Jaworzna i można ją oglądać na rynku przy Skwerze Czesława Kempińskiego.