Gmina Wietrzychowice bliżej regionalnej kultury. Mali i duzi poznają tradycje, obrzędy, będzie gotowanie potraw regionalnych a także wyjazdy m.in. do Wadowic. Projekt realizuje Gminne Centrum Kultury w Wietrzychowicach.
To jeszcze nie wszystko, bo w planach są zajęcia praktyczne, podczas których powstaną pamiątki, które są kojarzone z kulturą wsi ziemi tarnowskiej. Zostaną też zorganizowane cztery wystawy dzieł stworzonych przez uczestników.
Wójt Tomasz Banek, który był gościem audycji Słowo za Słowo mówił, iż w tych zajęciach wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli.
– Zaczęliśmy fenomenalne zajęcia. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury mamy możliwość powrotu do korzeni, do informacji, których nie pamiętamy. Mieliśmy zajęcia teoretyczne, przyszło prawie 50 osób. Była zaplanowana przerwa, ale jej nie było, bo ponad dwie godziny chcieliśmy słuchać pani Danusi, która opowiadała m.in. o strojach ludowych.
Ważnym elementem zadania będzie przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia kulturalnego 'Święta Fasoli Piękny Jaś’ zrealizowanego w plenerze. Wystąpią artyści, którzy spopularyzują folklor i tradycje wsi.
W tych wszystkich działaniach będą aktywnie uczestniczyć dzieci od pierwszego roku życia, młodzież, dorośli oraz seniorzy z powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego oraz miasta Tarnów. Będą to także uchodźcy z Ukrainy.
Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.