ŚWIAT: Tysiące osób protestowało w sobotę w Waszyngtonie i innych miastach USA przeciwko polityce Donalda Trumpa i jego współpracy z Elonem Muskiem. Demonstracje zorganizowano w 1,2 tys. miejsc w USA, Kanadzie i Meksyku – to największy protest tego typu od początku prezydentury Trumpa. Główne zarzuty dotyczyły cięć w administracji, likwidacji miejsc pracy, zmian w polityce społecznej i handlowej oraz ograniczania uprawnień instytucji. Protestowano też przeciwko cięciom w Social Security i działaniach Departamentu Efektywności Rządu (DOGE).
ŚWIAT: Marine Le Pen skrytykowała wyrok zakazujący jej ubiegania się o funkcje publiczne przez pięć lat, nazywając go „decyzją polityczną”. Podczas wiecu w Paryżu twierdziła, iż sąd wykazał „pogardę” dla demokracji, a jej ruch broni państwa prawa. Wyrok dotyczy fikcyjnego zatrudniania asystentów europosłów. Le Pen zapowiedziała apelację, którą sąd ma rozpatrzyć latem 2026 r., tuż przed wyborami prezydenckimi. Współpracownicy polityczki przekonywali, iż nie doszło do defraudacji i nie wyrządzono szkody Parlamentowi Europejskiemu.
ŚWIAT: Doradca Donalda Trumpa, Kevin Hassett, wyjaśnił, iż Rosja została wyłączona z nowych ceł USA, by nie komplikować trwających negocjacji pokojowych z Ukrainą. Podkreślił, iż decyzja prezydenta nie oznacza wyjątkowego traktowania Rosji, ale wynika z chęci ochrony procesu dyplomatycznego. Tymczasem Trump wprowadził „cła wzajemne” – co najmniej 10 proc. na import ogólny i 20 proc. na towary z UE.
ŚWIAT: W Stanach Zjednoczonych potwierdzono drugą śmierć z powodu odry w ciągu dekady – ofiarą jest 8-letnia, niezaszczepiona dziewczynka. Epidemia rozwija się szczególnie w Teksasie, gdzie od stycznia odnotowano 481 przypadków. CDC informuje, iż niemal wszystkie zakażone osoby to osoby niezaszczepione lub o nieznanym statusie szczepienia. Sprawa ponownie rozbudziła debatę o szczepieniach, zwłaszcza iż sekretarzem zdrowia pozostaje znany z antyszczepionkowych poglądów Robert F. Kennedy Jr.
ŚWIAT: Po usunięciu prezydenta Korei Południowej Yoon Suk Yeola za nielegalne wprowadzenie stanu wojennego, rząd planuje wyznaczyć datę wyborów prezydenckich na 3 czerwca – podała agencja Yonhap. Decyzję ma podjąć we wtorek gabinet, który musi zatwierdzić dzień wolny na głosowanie. Oficjalne ogłoszenie terminu należy do pełniącego obowiązki prezydenta, premiera Han Duck-soo. Wybory muszą się odbyć w ciągu 60 dni od usunięcia głowy państwa.
POLSKA: MSWiA poinformowało o zakończeniu budowy elektronicznej zapory na rzekach Świsłocz i Istoczanka oraz modernizacji istniejącej bariery na granicy z Białorusią. W związku ze wzrostem prób nielegalnego przekroczenia granicy wprowadzono dodatkową ochronę, a Straż Graniczna reaguje natychmiast na każde podejście pod zaporę. Obowiązuje też czasowe ograniczenie prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową. Rząd planuje kampanię informacyjną w siedmiu krajach pochodzenia migrantów. Strefa buforowa przy granicy została ponownie rozszerzona.
POLSKA: Z najnowszego sondażu CBOS wynika, iż rośnie krytycyzm Polaków wobec Kościoła katolickiego – o 4 pkt proc. wzrósł odsetek ocen negatywnych, a o 6 pkt proc. spadły oceny pozytywne. Kościół lepiej oceniają osoby starsze, mniej zamożne, mieszkańcy wsi i sympatycy prawicy. Najbardziej krytyczni są wyborcy Koalicji Obywatelskiej, osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast. Wyniki badania wskazują na utrzymujący się spadek zaufania do instytucji Kościoła wśród coraz szerszych grup społecznych.
ŚLĄSKIE: Podczas spotkania Akademii Leśnika 6 kwietnia 2025 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu podpisano ważne porozumienie między Komendą Powiatową PSP a Nadleśnictwem Rudy Raciborskie. Zakłada ono, iż w przypadku ogłoszenia III stopnia zagrożenia pożarowego, jeden zastęp straży pożarnej będzie stacjonował bezpośrednio przy siedzibie nadleśnictwa. Ma to znacząco skrócić czas reakcji na pożary w lasach i zwiększyć skuteczność działań prewencyjnych oraz ratowniczych. To przykład praktycznej współpracy służb w ochronie środowiska.