W Toruniu produkują czystą energię z biogazu i słońca

7 godzin temu

Instalacja do fermentacji osadów ściekowych i produkcji biogazu oraz panele fotowoltaiczne to ostatnie inwestycje Wodociągów Toruńskich, które pozwoliły spółce osiągnąć częściową niezależność energetyczną.

Toruńskie Wodociągi na terenie oczyszczalni ścieków w ostatnich miesiącach zwiększyły produkcję biogazu oraz energii elektrycznej z niego wytwarzanej. A wszystko to dzięki inwestycjom, w ramach których wybudowano m.in. nową potężną komorę fermentacyjną o pojemności 6 tys. m3 oraz drugi zbiornik biogazu o pojemności 2,1 tys. m3.

Stawiają na biogaz…

W ostatni piątek czerwca spółka podsumowała wszystkie przedsięwzięcia, które przyczyniły się do osiągnięcia częściowej niezależności energetycznej. I tak Wodociągi Toruńskie zmodernizowały cały system odbioru i dystrybucji energii elektrycznej z agregatów pracujących na biogaz, wybudowały nową linię oczyszczania i podawania biogazu do agregatów, łącznie z nowymi odsiarczalnikami, nowymi stacjami usuwania siloksanów oraz innymi składowymi tej nowoczesnej instalacji. Ponadto uruchomiono nowy, duży agregat na biogaz o mocy 1,25 MW. Jak informuje spółka, modernizacja dotychczas działającego urządzenia o tej samej mocy znamionowej dająca z nowym agregatem łącznie 2,5 MW, docelowo skompensuje zapotrzebowanie oczyszczalni na prąd elektryczny w niemalże 90%.

Ciepło ze ścieków. Gliwice stawiają na czystą energię

… inne OZE

Ale to nie koniec inwestycji w odnawialne źródła energii. Na terenie toruńskiej oczyszczalni ścieków zamontowano bowiem także instalację fotowoltaiczną o mocy 100 KW, którą wspiera hydroelektrownia z turbiną Kaplana o mocy 65 KW zamontowana na wylocie ścieków oczyszczonych.

– Jest to chyba jedyna taka instalacja w Polsce, gdzie zamontowaliśmy urządzenie, które nam wytwarza prąd na zrzucie ścieków oczyszczonych do Wisły, to rozwiązanie unikatowe – poinformował prezes Wodociągów Toruńskich Władysław Majewski.

Spółka planuje również, wspólnie z PGE, wybudować w oczyszczalni ścieków innowacyjną pompę ciepła, wykorzystującą ciepło ścieków komunalnych.

Zielona Gmina. Czytaj za darmo w internecie!

Idź do oryginalnego materiału