
Zagrożenia - od tych poważnych, zbrojnych, przez klęski żywiołowe i epidemiologiczne, ale też zdarzenia losowe - działania samorządów, wszystkich służb, ale też mieszkańców reguluje ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w tym roku w życie. „To kluczowa zmiana w systemie bezpieczeństwa państwa w ostatnich latach. Opierając się na naszej wielkopolskiej solidarności, będziemy budować odporność społeczną i gotowość cywilną" - powiedziała w programie NAtenTEMAT na antenie radiaCENTRUM wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk, która w Kaliszu wzięła udział w spotkaniu koordynacyjnym dla samorządowców, rozmawiając o współpracy pomiędzy gminami, powiatami i podmiotami ochrony ludności na obszarze Województwa Wielkopolskiego.
„Ostatnia powódź na południu kraju była podstawą do wypracowania kolejnych działań w pracy służb, czy chociażby świadomości tego, co powinniśmy mieć w domu i magazynach samorządowych. W czasie tych spotkań wypracowujemy szereg roboczych ustaleń, jeżeli chodzi o posiadanie agregatów prądotwórczych, osuszaczy, tych wszystkich rzeczy, które są potrzebne. I zbudowanie systemu, który sprawia, iż to wszystko idzie płynnie, jeżeli chodzi też o udzielanie pomocy humanitarnej, ale też przygotowywanie się na zdarzenia kryzysowe" - wyjaśniła założenia ustawy Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk.
na fot.: Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk
W spotkaniu wzięli udział także Dariusz Dymek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz st. bryg. Tomasz Wiśniewski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. W tym roku do wszystkich mieszkańców Wielkopolski zostanie wysłana ulotka z instrukcjami dotyczącymi zachowań w sytuacjach kryzysowych.
Autor:



