W Pszczynie odsłonięto antypomnik ostatniego kopciucha

16 godzin temu

Pszczyński Alarm Smogowy „Nie Dokarmiaj Smoga” zainicjował 20 lutego kampanię edukacyjno-informacyjną „Koniec ery kopciuchów”. Przypomina ona, iż w województwie śląskim, z końcem 2025 roku, mija termin wymiany pozaklasowych kotłów grzewczych, tzw. kopciuchów. W ramach akcji odsłonięto w Pszczynie antypomnik symbolizujący ostatniego kopciucha.

Antypomnik stanął przy centrum przesiadkowym. Instalacja będzie eksponowana do końca roku, przypominając o terminie obowiązkowej wymiany kotłów pozaklasowych, zgodnie z uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Śląskiego. Autorem projektu antypomnika jest grafik Sebastian Mrozek z Pszczyny. Projekt realizowany jest w ramach programu Nasze Powietrze, finansowanego ze środków Clean Air Fund.

– Celem kampanii jest dotarcie do mieszkańców powiatu pszczyńskiego z informacją o zbliżającym się zakazie użytkowania pieców centralnego ogrzewania niskiej jakości, które są źródłem niskiej emisji – mówiła Katarzyna Klimek-Adamczyk ze Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”.

Na terenie powiatu pszczyńskiego przez cały czas znajduje się 3413 kotłów poniżej trzeciej klasy, które do końca 2025 roku muszą zostać wymienione.

1 z 2
Źródło: baza CEEB, powiat pszczyński
Źródło: baza CEEB, powiat pszczyński

– Jestem rodowitą pszczynianką. Szokujący był dla mnie opublikowany w 2016 roku raport WHO, w którym Pszczyna ujęta została jako drugie najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej. W kolejnych latach z przerażeniem śledziłam publikowane zestawienia przez Polski Alarm Smogowy, w których również zajmowała czołowe miejsca, a z których wynikało, iż toksycznym powietrzem oddychamy choćby przez 1/3 roku – mówiła Katarzyna Klimek-Adamczyk.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani zmianami, jakie doświadczamy na przestrzeni kilku ostatnich lat. Zaangażowanie lokalnej społeczności w wymianę źródeł ciepła przynosi wymierne efekty. Poprawa jakości powietrza w naszym powiecie w okresie zimowym jest dostrzegalna gołym okiem – zaznaczyła Katarzyna Klimek-Adamczyk.

– W 2017 roku odbieraliśmy od naszych mieszkańców 7,2 tys. ton popiołu, w 2024 roku to już tylko 1,5 tys. ton. Pokazuje to, ile kopciuchów w między czasie zostało wymienionych – mówi burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. – Ponad 2200 wymienionych pieców na takie, które już nie trują, są to przede wszystkim efekt dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – dodał burmistrz Skrobol.

1 z 6
Fot. powiat pszczyński
Fot. powiat pszczyński
Fot. powiat pszczyński
fot. Oskar Piecuch / UM Pszczyna
Fot. powiat pszczyński
Fot. powiat pszczyński

– Pszczyńskie Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga” od lat prowadzi działania zmierzające do wzrostu świadomości ekologicznej wśród lokalnej społeczności. Powiat pszczyński jest partnerem tych działań. Co ważne, stowarzyszenie angażuje młodych ludzi w akcje na rzecz poprawy jakości powietrza. W naszym powiecie to właśnie młode pokolenie staje się ambasadorami czystego powietrza w swoich rodzinach – podkreślał Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

W inauguracji kampanii wzięli udział również przedstawiciele innych gmin powiatu pszczyńskiego, a dr n. med. Marcin Leśniewski omówił skutki zdrowotne wdychania smogu. – Chciałbym, abyśmy zaczęli kojarzyć smog z dusznością. To najbardziej dotkliwa dolegliwość, która trapi pacjentów i może być pierwszym objawem poważnych chorób – przestrzegał lekarz.

W ramach kampanii Pszczyński Alarm Smogowy „Nie Dokarmiaj Smoga” planuje działania w mediach społecznościowych, premierę filmu edukacyjnego w czerwcu oraz warsztaty artystyczne dla seniorów.

Władze gminy Pszczyna zachęcają mieszkańców zainteresowanych tematem dofinansowania wymiany kotłów do odwiedzin Referatu Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie przy ul. 3 Maja 11.

(J)

Idź do oryginalnego materiału