W prezydium Rady Miejskiej w Wieluniu reprezentanci PiS-u, Przyjaznej Gminy i Koalicji Wieluńskiej. (Sprawdź kandydatów i wyniki głosowań)

1 tydzień temu

W prezydium Rady Miejskiej w Wieluniu znaleźli się reprezentanci PiS-u, Przyjaznej Gminy i Koalicji Wieluńskiej. To przewodnicząca Justyna Godszling-Graczyk oraz wiceprzewodniczący Radosław Wojtuniak i Tomasz Kulicki (informowaliśmy o tym wczoraj m.in. tutaj).

Podczas zgłaszania kandydatów na przewodniczącego rady Paweł Walczybok (Łączy nas Wieluń) zgłosił kandydaturę Bogny Kanickiej-Parnowskiej (Łączy nas Wieluń), Bartłomiej Panek ( Trzecia Droga) zaproponował Marcina Topora (Trzecia Droga), który w wyborach zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich radnych Rady Miejskiej. Tomasz Akulicz z PiS-u zaproponował na stanowisko przewodniczącego Justynę Godszling-Graczyk (PiS)

Wyniki głosowania na przewodniczącego Rady Miejskiej w Wieluniu:

Bogna Kanicka-Parnowska: 4 głosy za, 11 przeciw, 5 wstrzymujących się.

Marcin Topór: 2 głosy za, 11 przeciw i 7 wstrzymujących się.

Justyna Godszling-Graczyk: 13 głosów za, 3 przeciw i 4 wstrzymujące się.

Przewodniczącą została Godszling-Graczyk (PiS).

Jeśli chodzi o wybór wiceprzewodniczących to Bogna Kanicka-Parnowska (Łączy nas Wieluń) zgłosiła kandydaturę Marcina Topora (Trzecia Droga), Paweł Walczybok (Łączy nas Wieluń) zaproponował Bognę Kanicką-Parnowską (Łączy nas Wieluń), Wojciech Krzemiński (Koalicja Wieluńska) zaproponował Tomasza Kulickiego (Koalicja Wieluńska), a Robert Kaja (Przyjazna Gmina) zaproponował Radosława Wojtunika (Przyjazna Gmina).

Wyniki głosowania na wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Wieluniu:

Marcin Topór: 6 głosów za, 8 przeciw, 6 wstrzymujących

Bogna Kanicka-Parnowska: 5 głosów za, 7 przeciw, 8 wstrzymujących

Tomasz Kulicki: 14 głosów za, 5 przeciw, 1 wstrzymujący

Radosław Wojtuniak: 14 głosów za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące

Wiceprzewodniczącymi zostali Kulicki i Wojtuniak.

Głosowania, chociaż tajne, pokazują już, jak rozkładają się siły w nowo zaprzysiężonej Radzie Miejskiej. Łączy nas Wieluń nie ma w prezydium rady swojego reprezentanta, mimo iż – podobniej jak PiS – ma najwięcej radnych (5 osób).

Co ciekawe, w Radzie Miejskiej zasiada też trzech byłych kontrkandydatów Pawła Okrasy w wyborach na burmistrza. To Dudziński, Kulicki i Topór. W tym kontekście ciekawie zapowiadają się następne wybory samorządowe. Wtedy – jeżeli przez cały czas będzie obowiązywać dwukadencyjność – Okrasa nie będzie już startował. Otwartą drogę mają za to jego kontrkandydaci w minionych wyborach, którzy teraz zostali radnymi. Wiele zależy od tego, jak się zaprezentują i czy przełoży się to na poparcie społeczne. Nie wiadomo też, jak zachowa się Obywatelski Wieluń – czy Elżbieta Urbańska-Golec ponownie wystartuje w wyborach na burmistrza, a może zawalczy o to inny kandydat, na przykład spośród radnych. Przypomnijmy – OW ma ich trzech. Czas pokaże.

Skład Rady Miejskiej w Wieluniu w kadencji 2024-2029:

Radni PiS (5 mandatów): Jacek Kazimierczak, Rafał Dudziński, Justyna Godszling-Graczyk, Tomasz Akulicz, Katarzyna Hurylska.

Radni Łączy nas Wieluń (5 mandatów): Bogna Kanicka-Parnowska, Joanna Skotnicka-Fiuk, Bronisław Mituła, Andrzej Gęsiak, Paweł Walczybok.

Radni Przyjaznej Gminy (3 mandaty): Radosław Wojtuniak, Robert Kaja, Ryszard Budzyna.

Radni Obywatelskiego Wielunia (3 mandaty): Krzysztof Gagatek, Zbigniew Rybczyński, Jarosław Stępień.

Radni Koalicji Wieluńskiej (2 mandaty): Tomasz Kulicki, Wojciech Krzemiński.

Radni Trzeciej Drogi: (2 mandaty): Bartłomiej Panek, Marcin Topór.

Radny Wspólnoty Ziemi Wieluńskiej (1 mandat): Ryszard Radziwołek.

Idź do oryginalnego materiału