W Polsce powstaną nowe parki narodowe. Pierwszy w kolejce stoi Turnicki

1 rok temu

Hennig-Kloska poinformowała, iż rozpoczęto proces analizy wszystkich protestów dotyczących wycinki drzew na terenach państwowych lasów i wszystkich chronionych obiektów. Zaznaczyła, iż liczba protestów była znaczna i możliwe, iż jeszcze w tym roku zapadną pierwsze decyzje w tej sprawie. Podkreśliła jednak, iż proces ten wymaga odpowiedniej staranności, ze względu na dużą liczbę stron zaangażowanych w niego. Ponadto rozpoczęto już prace nad ustawą dotyczącą społecznego nadzoru nad lasami.

Możemy spodziewać się także reformy w zarządzaniu Lasami Państwowymi. Minister klimatu podkreśliła, iż planowane jest ograniczenie wyrębu drzew. Wskazała również, iż ma dojść do redukcji eksportu polskiego drewna.

22 lata bez nowego parku narodowego

W Polsce mamy 23 parki narodowe, które zajmują 1% całkowitej powierzchni kraju. Pieniński Park Narodowy, założony w 1932 roku, jest najstarszym, natomiast najmłodszym jest Park Narodowy Ujście Warty, który powstał w 2001 roku.

Ze względu na postęp przemysłowy i intensywne wyręby leśne państwo powinno zwrócić większą uwagę na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Parki narodowe są jednym z najlepszych przykładów takiej ochrony. Niestety, od 2001 roku w Polsce nie utworzono żadnego nowego parku narodowego.

Drastyczne spowolnienie ekspansji parków narodowych miało miejsce w 2000 roku.Wcześniej parki były tworzone poprzez rozporządzenie, na podstawie jednostronnej decyzji Rady Ministrów. Po 2000 roku, samorządy uzyskały prawo do sprzeciwu w kwestii decyzji o tworzeniu i rozszerzaniu granic parków narodowych.

Turnicki Niewidzialny Park Narodowy

W Polsce istnieje nieoficjalny park narodowy, którego problemy wyniknęły właśnie z wyżej opisanych zmian w przepisach. Walka o utworzenie Turnickiego Parku Narodowego trwa nieprzerwanie od lat 80. XX wieku, ale niestety przez cały czas miejsce to pozostaje „niewidzialnym”. Początkowo władze tłumaczyły to brakiem funduszy w budżecie państwa, ale z biegiem czasu przeszkodą stała się zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody, która została wprowadzona w 2000 roku.

Jak piszą sami działacze na stronie Turnickiego Parku Narodowego: „Wyobraź sobie Niewidzialny Park Narodowy. Nie został powołany aktem urzędowym. Nie było blasku fleszy i czerwonej wstęgi. Powstał wolą i energią obywateli”.

Istnieje nadzieja, iż dzięki pozytywnym zmianom na rzecz ochrony przyrody i rozszerzenia zielonych terenów, za jakiś czas Turnicki Park Narodowy stanie się oficjalnym parkiem.

Idź do oryginalnego materiału