W Olecku powstaje nowa jednostka wojskowa

1 rok temu

Dzisiaj Minister Obrony Narodowej spotkał się z żołnierzami w nowo powstałym kompleksie wojskowym dywizjonu 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Jednostka została powołana w grudniu 2022 r.

We wtorek 29 sierpnia Mariusz Błaszczak spotkał się w Olecku żołnierzami w nowo powstałym kompleksie wojskowym dywizjonu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Jednostka została przekształcona z 11 Pułku Artylerii w grudniu ubiegłego roku. Zmiany zostały dokonane na podstawie doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. W marcu 2023 r. Minister Obrony Narodowej oświadczył, iż jednostka zostanie ulokowana w Olecku. Docelowo mają tam stacjonować trzy dywizjony z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Pierwszy dywizjon zostanie uzbrojony w armatohaubice, drugi - w artylerię rakietową, a trzeci - w bezzałogowce oraz drony uderzeniowe. Docelowo w Olecku ma służyć 1000 żołnierzy.

CZYTAJ TAKŻE: Agentura wpływu w Polsce

W grudniu 2022 r. 11. Pułk Artylerii został przeformowany w 1. Mazurską Brygadę Artylerii. To m. in. efekt doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria. pic.twitter.com/S1Cyw2wEzM

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) August 29, 2023

Jeszcze kilka miesięcy temu oceniano moje zapowiedzi dotyczące wzmocnienia Wojska Polskiego tu na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, w północno-wschodniej Polsce jako deklaracje. Udowadniamy wysoką sprawczość. Jednostka wojskowa w Olecku już jest i rozwija się..(…) Bardzo się cieszę z dynamicznego rozwoju 1. Mazurskiej Brygady Artylerii, na wyposażeniu której są już samobieżne armatohaubice K9. (…) Żołnierze z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii już przeszli szkolenie w Korei. Tu w Olecku będzie również artyleria rakietowa. Wprowadzamy na wyposażenie Wojska Polskiego system Gladius - Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas wystąpienia szef MON zachęcał do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego:

Zachęcam żeby wstępować do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, żeby wiązać swoją przyszłość w roli żołnierza zawodowego. Ci, którzy chcą łączyć aktywność zawodowa ze służbą wojskową, zapraszam ich do Wojsk Obrony Terytorialnej. A wszystkich zapraszam żeby zainteresowali się naszymi programami – np. „Trenuj z wojskiem”, czy też „Samoobrona kobiet”.

Minister @mblaszczak w #Olecko podczas spotkania z żołnierzami 1. Mazurskiej Brygady Artylerii podziękował im za ich codzienną służbę, która buduje #bezpieczeństwo Polski????????. pic.twitter.com/BHaMZsFOs9

— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) August 29, 2023

Obecnie na wyposażeniu żołnierzy brygady są 24 armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9. W przyszłości do artylerzystów trafią nowocześniejsze armatohaubice K9PL. W lipcu 2022 r. Polska zawarła umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i ich spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. W Morągu 26 sierpnia Minister obrony Narodowej zatwierdził umowy wykonawcze na dostawy 180 czołgów K2 oraz 212 haubic K9 dla Wojska Polskiego. Czołgi ma dostarczyć firma Hyundai Rotem w latach 2022-2025, a haubice Hanwha Defense, w latach 2022-2026. Natomiast w październiku zakończyły się negocjacje w sprawie zakupy wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją mają być gotowe już w 2023 r. Docelowo polska armia otrzyma 300 wyrzutni oraz duży zapas amunicji. Sprzęt wyprodukowany w Korei systematycznie jest dostarczany do naszego kraju. Pierwsze maszyny przybyły do polskich portów jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Warto przypomnieć, iż premier Mateusz Morawiecki iż dzięki uszczelnieniu systemu finansowego oraz jej naprawa pozwoliła sfinansować wydatki na zbrojenia od 2015 r. Zwrócono uwagę, iż w 2023 r. aż 4% polskiego PKB zostanie przeznaczone na wydatki obronne. Jest to kwota w wysokości 97,4 mld złotych. W 2015 r. było to jedynie 37 mld zł, czyli 2,2 proc. PKB. To wzrost o ponad 160 proc. Ponadto, jak podkreśla Morawiecki, od 2015 r. liczba polskich żołnierzy wzrosła z 95 tys. do ok 164 tys.

narodowcy.net/gov.pl

Idź do oryginalnego materiału