W nocy zajdzie konieczność zamknięcia mostu nad Odrą w Brzegu? Starostwo dementuje komunikat Urzędu Miasta [AKTUALIZACJA]

4 dni temu

Brzeg szykuje się na nadejście wielkiej wody. Według komunikatu brzeskiego magistratu, w nocy z poniedziałku na wtorek zajdzie konieczność zamknięcia mostu nad Odrą w ciągu drogi krajowej nr 39. To spowodowałoby spore utrudnienia komunikacyjne, a sąsiadująca gmina Lubsza zostałaby odcięta od naszego regionu. Okazuje się jednak, iż kilka godzin później komunikat Urzędu Miasta w Brzegu zdementowało Starostwo Powiatowe w Brzegu.

  • „Rosnący poziom wody w Odrze spowoduje konieczność zamknięcia mostu na Odrze w godzinach nocnych z 16/17 września. Sugerujemy, żeby wybierać się w podróż tylko w razie najwyższej konieczności i korzystać z alternatywnych tras” – informował Urząd Miasta w Brzegu.

Brzeski magistrat ogłosił także ewakuację ul. Oławskiej oraz drugą ewakuację mieszkańców ul. Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. Wiadomo, iż na tzw. wyspie zostanie odłączony prąd.

  • „Przygotowujemy się nadejścia fali powodziowej. Informujemy, iż ok. 22:00 Odra osiągnie poziom, po którym w najbliższych godzinach zostanie wyłączona energia elektryczna. Na Marinie i na ul. Oławskiej znajdują się worki z piaskiem, które mogą odebrać wszyscy mieszkańcy Brzegu, do zabezpieczenia swoich domów i dobytku. Mieszkańcy okolic ul. Błonie i Cegielniana otrzymają pomoc w transporcie. Po godz. 20 wszystkie niewykorzystane worki zostaną przetransportowane na ul. Jagiełły (przystanek obok mostu). Ogłaszamy ewakuację ul. Oławskiej. Osoby ewakuowane będą podejmowane spod domów, przygotowanym transportem. Osobom starszym i schorowanym zostanie udzielona pomoc. Ewakuacja rozpocznie się od godz. 20:00. Osoby podlegające ewakuacji prosimy o przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, lekarstw oraz dokumentów. Ogłaszamy drugą ewakuację mieszkańców ul. Grobli, Plac Drzewny, Wał Śluzowy, Błonie, Nadodrzańska, Nadbrzeżna, Cegielniana i Strzelecka. Zbiórka o godz. 19:45 na Marinie. Osoby podlegające ewakuacji prosimy o przygotowanie najpotrzebniejszych rzeczy osobistych, lekarstw oraz dokumentów” – apeluje Urząd Miasta w Brzegu.

Co ciekawe, kilka lat temu wzdłuż ul. Oławskiej w Brzegu wybudowano nowe wały ziemne i mury oporowe, a cała inwestycja hydrotechniczna miała zabezpieczyć tę część miasta przed powodzią, dlatego cześć mieszkańców nie rozumie powodów ewakuacji.

Dodajmy, iż według obecnych prognoz hydrologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, szczyt fali kulminacyjnej ma przejść przez Brzeg w nocy z wtorku na środę. Poziom Odry na wodowskazie w Brzegu ma wówczas wskazywać między 690 a 710 cm. Należy pamiętać, iż sytuacja jest dynamiczna i zmienna, a prognozy IMGW mogą ulec zmianie i będą aktualizowane na bieżąco.

Tuż po godz. 20 brzeskie starostwo zdementowało doniesienia brzeskiego magistratu o zamknięciu mostu:

  • „UWAGA! WAŻNY KOMUNIKAT. Most na Odrze w Brzegu nie będzie zamykany. Dementujemy wszelkie nieprawdziwe informacje. W przestrzeni publicznej pojawiły się nieprawdziwe wiadomości dotyczące planowanego dziś w nocy zamknięcia przeprawy mostowej na Odrze w Brzegu. Informacja ta również została skorygowana przez Urząd Miasta w Brzegu. Most będzie przejezdny do momentu, dopóki na ulicy Krakusa nie pojawi się woda. Nie chcemy dziś spekulować przy jakim poziomie Odry to nastąpi. Współpracujemy w tym temacie z Policja Brzeg oraz strażą pożarną. Most na tę chwilę jest i będzie przejezdny. Nie powielajcie proszę nieprawdziwych informacji. To ustalenia dzisiejszego, wieczornego posiedzenia Powiatowego Sztabu Kryzysowego. jeżeli będzie konieczność zamknięcia przeprawy, natychmiast o tym poinformujemy” – informuje Starostwo Powiatowe w Brzegu.

Przypomnijmy, iż most nad Odrą w Brzegu jest zlokalizowany w ciągu drogi krajowej nr 39, której administratorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie UM w Brzegu lub Starostwo Powiatowe.

Idź do oryginalnego materiału