W marcu przewierty dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 [FILM]

4 godzin temu

Miejsce styku części morskiej i lądowej znajduje się w miejscowości Lędowo, na zachód od Ustki. Trwa przygotowywanie terenu pod realizację horyzontalnego wiercenia kierunkowego (ang. Horizontal Directional Drilling – HDD) pod dnem morza, plażą i wydmami. Metoda bezwykopowa jest nieinwazyjna, bezpieczna dla ludzi i środowiska.

Początek prace nad przewiertami zaplanowano na połowę marca, zakończę się we wrześniu 2025 r. Kable wyjdą na ląd w odległości około 160 m od linii brzegowej. Maksymalna długość jednego wiercenia wyniesie około 1500 m, a największa głębokość wyniesie 40 m. Średnice otworów wyniosą 900 mm dla każdej z czterech linii kablowych.

Wszystkie roboty budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne utrudnienia. Okoliczna plaża będzie dostępna dla mieszkańców i turystów przez większość czasu, gdy będą prowadzone prace podziemne – zapewnia Marta Porzuczek, dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju z Grupy Polenergia.

Metoda HDD polega na realizacji horyzontalnych wierceń kierunkowych po zaplanowanej trajektorii z użyciem specjalnych głowic wiertniczych. Prace będą prowadzone etapami, zaczną się od wiercenia pilotowego, następnie otwory zostaną poszerzone, a w nich będzie zainstalowana rura osłonowa zabezpieczająca kable elektroenergetyczne. Te zostaną przeciągnięte w ostatniej fazie robót. Generalnym wykonawcą przewiertów jest firma Hanab.

Wykonanie wyjścia kabli na ląd to kolejny krok do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku (w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej). Elektrownie Bałtyk 2 i 3 osiągną łączną moc 1440 MW. Znajdą się w odległości 37 i 22 km od linii brzegowej. Roczna produkcja energii elektrycznej odpowiada zapotrzebowaniu 2 mln domów w kraju. Pierwszy prąd ma popłynąć w 2027 r., użytkowanie komercyjne zaplanowano na 2028 r.

Przeczytaj także: Szczecin: dwa odcinki, ale jedna metoda. Wykonawca wybrany

Idź do oryginalnego materiału