W Lubelskiem powstało nowe „Trójmiasto” [ZDJĘCIA]

1 tydzień temu
Zdjęcie: W Lubelskiem powstało nowe „Trójmiasto” [ZDJĘCIA]


Siedem nowych miast – w tym aż trzy z powiatu puławskiego – pojawi się w Polsce po Nowym Roku. Status miejski odzyskają Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Wspólnie mają tworzyć nowe „Trójmiasto”, promując w ten sposób swoje walory i zachęcając turystów do przyjazdu.

Wraca normalne

– Wraca sprawiedliwość dziejowa – mówi wójt gminy Końskowola Mariusz Majkutewicz. – Duma rozpiera, iż wraca normalne. Bo nie jest tak, iż aspirujemy do czegoś, czego nie było. Bo Końskowola (w XVI wieku) lokowana była jako miasto i znowu miastem jest.

Jednak część mieszkańców Końskowoli ma obawy związane ze zmianą statusu miejscowości: – Do tej pory dobrze było nam na wsi. Podobno mają być duże opłaty. Ciekawie się nie zapowiada. Nam, mieszkańcom wydaje się, iż to się odbije tylko na opłatach – mówią.

Wójt – a od 1 stycznia 2025 r. burmistrz – Majkutewicz dementuje jednak te plotki: – Wszystkie opowieści o wyższych podatkach i utrudnieniach nie są na szczęście prawdziwe. Myślę, iż na uzyskaniu praw miejskich zyskamy wizerunkowo. Poza tym będziemy starali się, żeby miejscowość nabrała charakteru bardziej miejskiego.

Na zdj. widok Końskowoli, fot. Lukke / wikipedia.org

Dokonuje się historia

– Czuję, iż dokonuje się historia, na którą czekało wielu mieszkańców – stwierdza Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica. – Wcześniej odbyły się konsultacje, w których wzięło udział ponad 1000 osób, a więc bardzo dużo. I prawie 80% z nich wyraziło zgodę, żeby Wąwolnica odzyskała prawa miejskie po 155 latach, kiedy to je utraciła po powstaniu styczniowym. Przypomnę, iż była to kara za patriotyczną postawę naszych mieszkańców.

Również w tym przypadku wójt rozwiewa obawy mieszkańców związane z potencjalną podwyżką podatków czy innych opłat. – Żadne takie „szykany administracyjne” na naszych mieszkańców nie czekają – deklaruje Marcin Łaguna.

Na zdj. bazylika św. Wojciecha w Wąwolnicy, fot. archiwum

Ogromny prestiż

– Dla mnie to moment historyczny i ogromnie podniosły. To ogromny prestiż, promocja i możliwości pozyskania nowych środków zewnętrznych na rozwój miasta i całej gminy – stwierdza wójt gminy Kurów Arkadiusz Małecki. – Kurów czuje się miastem. realizowane są tu różnego rodzaju działania takie same jak w większych miastach: koncerty fortepianowe, jarmarki bożonarodzeniowe, festyny, festiwale. A dziś po raz pierwszy zorganizujemy sylwester na Starym Rynku.

Na zdj. Nowy Rynek w Kurowie, fot. www.kurow.eu

– kooperacja pomiędzy nowymi miastami będzie na pewno – deklaruje Mariusz Majkutewicz. – Wszystkie trzy gminy sąsiadują ze sobą, mamy wspólne interesy i na pewno będziemy starali się wykorzystać ten potencjał. Czy będzie to w kierunku turystycznym? Zobaczymy. Ale na pewno podejmiemy wspólne działania. Żeby nie było tak, iż konkurujemy. Będziemy starać się wzmacniać swój potencjał dzięki współpracy.

Warto dodać, iż Końskowola, Kurów i Wąwolnica wcześniej straciły prawa miejskie w 1870 roku ukazem caratu. Była to kara za udział mieszkańców tych miejscowości w powstaniu styczniowym.

Oprócz Końskowoli, Kurowa i Wąwolnicy 1 stycznia prawa miejskie otrzymają: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) i Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

ŁuG / opr. ToMa

Na zdj. głównym otwarcie ratusza w Końskowoli, fot. archiwum

Idź do oryginalnego materiału