Punkt Zwrotny – pierwsze w mieście EkoCentrum, stworzone przez Fundację Mamy Projekt we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi powstanie przy ul. Sienkiewicza 22. Jak podali na konferencji prasowej w środę organizatorzy, miejsce zaprojektowano z myślą o dzieciach, młodzieży, nauczycielach i wszystkich mieszkańcach, którzy chcą lepiej rozumieć współczesne wyzwania środowiskowe.
EkoCentrum zainspiruje do działania
“Chcemy, aby dzieci i młodzież nie tylko zdobywały wiedzę, ale przede wszystkim czuły, iż mają realny wpływ na otaczający świat. EkoCentrum będzie przestrzenią, która poprzez interaktywną wystawę oraz angażujące pokoje zagadek inspiruje do działania. Dzięki mądrej edukacji młodzi ludzie mogą przygotować się do radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego świata i lepiej je rozumieć. Nie chcemy straszyć kryzysem klimatycznym, a poprzez zabawę uświadamiać i uczyć jak dbać o środowisko na co dzień” – wyjaśniła prezeska łódzkiej Fundacji Mamy Projekt Małgorzata Żmijska.To kontynuacja warszawskiego pilotażu
Punkt Zwrotny to kontynuacja warszawskiego pilotażu, który do tej pory odwiedziło ponad 20 tys. osób. Łódzkie centrum ma być trzy razy większe niż to w stolicy; na 800 m kw znajdą się w nim dwie strefy: interaktywna wystawa “Ziemia do Dzieci!” dla najmłodszych oraz “MiastoMisja” – pokoje z ekozagadkami dla młodzieży. W Ekocentrum odbywać się będą również spotkania, warsztaty i wydarzenia dla dorosłych.
Edukacja ekologiczna w praktyce
Według organizatorów Punkt Zwrotny ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na praktyczną edukację ekologiczną, która nie tylko wpisuje się w podstawę programową, ale także odpowiada na potrzeby rynku pracy przyszłości. Zgodnie z raportem “Future of Jobs 2025”, zawody związane z inżynierią środowiskową i odnawialnymi źródłami energii będą należeć do najszybciej rozwijających się profesji; po raz pierwszy troska o środowisko została wskazana jako jedna z kluczowych kompetencji, które pracodawcy będą szczególnie cenić w nadchodzącej dekadzie.
“Nie chcemy przerzucać odpowiedzialności za klimat na dzieci i młodzież ani mówić, iż wszystko zależy od nich. Zamiast tego mówimy ich językiem, pokazujemy konkretne rozwiązania i zachęcamy do refleksji – podkreśliła Magda Derdończyk z Fundacji Mamy Projekt.
Za scenografię i formę Punktu Zwrotnego odpowiadają Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk i Katarzyna Similak, czyli “Dziewczyny od Wystaw” – trio projektantek znanych z innowacyjnych realizacji wystawienniczych. Graficznym dopełnieniem przekazu edukacyjnego będą też ilustracje uznanych artystów – Kingi Offert oraz Jacka Ambrożewskiego.
Otwarcie EkoCentrum Punkt Zwrotny planowane jest na październik.