W tym roku obchodzimy 80-tą rocznicę zakończenia II wojny światowej
Punktem zwrotnym każdego wydarzenia polonijnego jest prestiżowy Patronat Naukowy.
Zarząd Światowego Kongresu Polaków miał to szczęście, iż po udanym zrealizowaniu – pod honorowym patronatem Pana Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego – wyzwań, jakimi były: Charytatywny II Światowy Kongres Polaków w lutym 2024 r. w Pałacu Kultury i Nauki oraz II Światowy Kongres Polaków w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w listopadzie 2024 r., postanowił zwrócić się do Pana Marszałka o objęcie stałego patronatu nad tymi wydarzeniami polonijnymi.
Noworoczne spotkanie z Panem Marszałkiem – z udziałem dr Krystyny Krzekotowskiej, prezes Stowarzyszenia Światowy Kongres Polaków, oraz Pani Hanny Kielich-Rainka, redaktor naczelnej czasopisma Fenomen Polska – zaowocowało decyzją o organizacji kolejnych dwóch wydarzeń: 1) Dobroczynny III Światowy Kongres Polaków – 22 lutego 2025 r. 2) III Światowy Kongres Polaków – 9 maja 2025 r.
Natychmiast powołano Komitet Organizacyjny, którego trzon stanowili: dr Krystyna Krzekotowska, Marek Wolski, Jolanta Stępień, Krystyna Lempek i Elżbieta Tyska.
Postanowiliśmy uczcić 80-lecie zakończenia II wojny światowej poprzez stworzenie filmów dokumentalnych oraz opracowań książkowych z debat ponad podziałami, dotyczących strategii dla Polski – z udziałem obywateli polskich z całego świata oraz przedstawicieli strony rządowej i samorządowej.
Tylko wspólne, harmonijne działanie mogło zapewnić realizację tego zadania, wymagającego nie tylko działań organizacyjnych, ale przede wszystkim pracy o charakterze merytoryczno-koncepcyjnym.
Nikt nie pytał o wynagrodzenie. Było oczywiste, iż – jak dotąd przez 8 lat – będzie to praca wolontariuszy. W grę wchodził jedynie zwrot poniesionych kosztów, uwzględniający wysokość przyznanej dotacji przez partnera, jakim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Członkowie Zarządu Światowego Kongresu Polaków są od początku wolni od pokusy zarobkowania, aby organizacja nie przyciągała tych, których interesuje wyłącznie mamona, a nie wartości. Główny ciężar pracy spoczął na doświadczonych działaczach, a spośród nowych – na Marku Wolskim i Elżbiecie Tyskiej.
Najważniejsze było stworzenie merytorycznej koncepcji intelektualnie atrakcyjnych wydarzeń i form promocji, które – w warunkach dużej konkurencji – przyciągną wartościowych uczestników i dobroczyńców kupujących bilety na dobroczynny bal, w liczbie wystarczającej do pokrycia kosztów wynajmu drogiej sali (kilkanaście tysięcy złotych) w Pałacu Kultury i Nauki, cateringu, nagłośnienia oraz promocji wydarzenia.
Szczególne znaczenie miały osobiste, szerokie kontakty członków Zarządu – w szczególności Pana Marka Wolskiego (od 40 lat przebywającego na emigracji w Niemczech), Pana Jacka Gancarsona z Polonii Szwedzkiej oraz Pana Huberta Girczycy z Polonii Norweskiej.
Dzięki tym kontaktom oraz ogromnemu zaangażowaniu Pan Marek Wolski, wspólnie ze mną, Panią Elżbietą Tyską i red. Hanną Kielich-Rainka, pomógł zapewnić prestiżowych uczestników dobroczynnego balu, uczestników aukcji oraz cenne dary – m.in. od Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, Arcybiskupa Adriana, a także znanych artystów.
Marek Wolski fachowo opisał dary w katalogu aukcyjnym i osobiście, profesjonalnie przeprowadził całe wydarzenie, jakim była Dobroczynna Aukcja. Podobnie, jak wcześniej koordynował obrady II Światowego Kongresu Polaków w Wilanowie.
Szczególnie istotna była realizowana podczas obu tych wydarzeń praca integracyjna, pogłębiająca współpracę Polaków zamieszkałych w kraju z Rodakami za granicą.
Bezcenna była także kooperacja – z pomocą Pana Marka Wolskiego – z rozbitą i skłóconą przez postkomunistyczną politykę Polonią niemiecką oraz najstarszymi organizacjami spod znaku Rodła.
Równie cenne były nawiązane przez członków Zarządu kontakty z Forum Mediów Polonijnych. Dzięki Markowi Wolskiemu i jego małżonce – red. Agnieszce Wolskiej, międzynarodowej dziennikarce – Światowy Kongres Polaków otrzymał zaproszenie do Domu Polonii w Pułtusku na szkolenie z dziennikarzami polonijnymi z kilkudziesięciu krajów.
Pozwoliło to pozyskać medialnych patronów polonijnych m.in. z Anglii, Niemiec, Norwegii, Ukrainy i Litwy. Tym samym zrealizowano zadanie promowania Mazowsza na całym świecie – nie tylko w formach zaściankowych – zgodnie z ustaleniami ze spotkań z Panem Marszałkiem i pracownikami Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Pomogła w tym harmonijna kooperacja z doświadczonymi dziennikarzami i dyrekcją TVP Polonia, red. Hanną Kielich-Rainka (Fenomen Polska), red. Elżbietą Tyską (Elity), red. Łukaszem Salwadorskim (Głos Seniora), red. Markiem Traczykiem (Stowarzyszenie Dziennikarzy RP) oraz red. Janem Świeczakiem.
Wszystko to wymagało intensywnych, częstych rozmów i uczestnictwa w prestiżowych wydarzeniach innych organizacji w celu pozyskania sponsorów oraz aktywnych licytantów (m.in. w Krakowie, Wrocławiu, na Mazurach).
Szczególnym wyzwaniem było nagłośnienie programu Kongresu poprzez kilkanaście konferencji prasowych – w tym dwie w Pałacu Kultury i Nauki – z udziałem artystów, m.in. malarzy, tancerzy z Polskiego Stowarzyszenia im. księżnej Anny Jabłonowskiej, sopranistki Anny Marii Adamiak oraz Stanisława Wasilewskiego. Artyści prezentowali swoje talenty i apelowali o pomoc dla osieroconych, niepełnosprawnych dzieci zamieszkałych w domu z zabitymi deskami oknami, po pożarze z 2017 roku.
Prowadzenie konferencji, ich organizacja i promocja spadły na mnie oraz Pana Marka Wolskiego, gdy z powodów technicznych (uszkodzenie kamery) nie mógł służyć pomocą nasz oddany dziennikarz – red. Jan Świeczak, dokumentujący wydarzenia od samego początku.
Na szczęście nadeszły posiłki z Norwegii: doświadczony red. Hubert Girczyca oraz młody, ale utalentowany fotograf i dziennikarz Marek Sawicki. Pracowali profesjonalnie, z użyciem nowoczesnego sprzętu.
Wiele czasu i kosztów pochłonęło przygotowanie tekstów zaproszeń, plakatów, folderów oraz ich kolportaż.
Wszystko po to, aby materiały te regularnie trafiały do mediów społecznościowych – Facebooka, Instagrama, X, LinkedIn – oraz na stronę internetową Światowego Kongresu Polaków: www.swiatowykongrespolakow.pl, prowadzoną od początku przez Jacka Gancarsona z Polonii Szwedzkiej, który po 40 latach emigracji w Sztokholmie powrócił do Warszawy.
Tak szybkie i profesjonalne przygotowanie wydarzeń o tak dużym znaczeniu było możliwe tylko dzięki temu, iż mimo przeszkód ze strony tzw. „zawodowych przeszkadzaczy” (zgłaszających się pod pretekstem chęci pomocy), praca przebiegała harmonijnie – ponad podziałami i ponad granicami.
Ze wszystkich zadań – włącznie z przygotowaniem poczęstunku i obsługi – wąskie grono kooperantów wywiązało się znakomicie.
Wielki szacunek – mówiąc językiem młodzieżowym – dla Komitetu Organizacyjnego i wszystkich współpracowników.
Więcej informacji z obydwu wydarzeń znajdziemy w czasopiśmie Fenomen Polska oraz w książkowym opracowaniu.
Pozostawimy potomnym ślad naszych wysiłków.
Redakcja i opracowanie graficzne: red. Hubert Gorczyca i red. Elżbieta Tyska
Redaktor naukowy: dr Krystyna Krzekotowska