Przedmieścia Houston, tak jak w większość w amerykańskich miast, trudno uznać za przykład jakiejś postępowej urbanistyki oferującą atrakcyjną przestrzeń. Daleko jej do miejskiej oazy, w której dobrze czują się piesi albo bawiące się dzieci. Zmienić postanowili to deweloperzy współpracujący z mieszkańcami Houston i Richmond, która stworzyli ruch Indigo, promujący społeczną urbanistykę”. Ich postulatem jest powrót o wielowiekowej koncepcji urbanistycznej polegającej na łączeniu domów wspólnymi podwórkami — priorytetowo traktując przestrzeń do zabawy, interakcji społecznych oraz bezpieczeństwo pieszych.
– Jesteśmy rodzicami małych dzieci i chcielibyśmy, żeby sporo czasu bezpiecznie spędzały poza domem i mogły bawić się tak, jak my dorastając w latach 80” — powiedział Clayton Garrett, jeden z partnerów inicjatywy.
Plan rozwoju, polega na zamianie części podjazdów do domów, ogrodzeń i niektórych ulic na wspólną przestrzeń parkową. Dzięki temu powstaną boiska do gry w koszykówkę, tory deskorolkowe, place zabaw i kuchnie do przygotowywania jedzenia w plenerze rozsiane w parkach, które mają od 20 do 50 metrów szerokości i przechodzą przez rozwój. Zamiana betonu i asfaltu na zieloną przestrzeń ma również inne zalety, w tym zmniejszenie efektu miejskiej wyspy ciepła, zwiększenie odporności dzięki roślinom pochłaniającym wodę oraz poprawę bezpieczeństwa pieszych i interakcji z sąsiedztwem poprzez zmniejszenie liczby podróży samochodem.
Projekt Indigo jest ambitny ma objąć teren o powierzchni 100 hektarów na których znajdzie się 800 domów i apartamentów. Poza terenami do rekreacji i spacerów będzie tam też duże jezioro, przestrzeń do wspólnej sprzedaży dla rolnictwa miejskiego, gdzie uprawa ziemi jest udogodnieniem. Oczekuje się, iż pierwsza grupa właścicieli domów wprowadzi się w kwietniu; cały projekt ma zostać ukończony do 2026 r.