W domu będzie cieplej bez zwiększania kosztów! Sztuczki na efektywniejsze ogrzewanie w zimie

1 rok temu

Najzimniejsza pora roku zbliża się wielkimi krokami i wielu z nas chciałoby jak najmniej wydać na ogrzewanie w zimie. Co będzie szczególnie trudne przy szalejących cenach energii. Ale jest kilka rzeczy, które każdy może zrobić, aby trochę sobie pomóc.

Oto rzeczy, które wpłyną na rachunki za ogrzewanie w zimie.

#1 Przykręcamy temperaturę

Światowa Organizacja Zdrowia wcześniej zalecała jako minimalną temperaturę 21°C w salonie, ale zdaniem wielu organizacji nic nie stanie się naszemu zdrowiu, jeżeli zredukujemy ją do poziomu 18°C w 2014 roku. Badania wykazały, iż obniżenie temperatury o 1°C może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie choćby o 10%. Więc trzymaj pokrętło na 18°C i oszczędzaj pieniądze, jesli nie masz innego wyboru.

#2 Użyj timerów na swoim centralnym ogrzewaniu

Zaprogramowanie kotła tak, aby włączał ogrzewanie nieco wcześniej – np. 30 minut przed porannym wstaniem z łóżka – ale przy niższej temperaturze jest tańsze niż włączanie go w momencie, gdy jest potrzebny przy wyższej temperaturze. Dzieje się tak dlatego, iż kocioł grzewczy nagrzewa się ze stałą prędkością, niezależnie od tego, czy ustawimy termostat na 20 czy 30°C. Nie popełniaj jednak błędu i nie pozostawiaj ogrzewania na niskim poziomie przez cały dzień, ponieważ wtedy płacisz za ciepło.

Ogrzewanie w zimie, fot. freepik

#3 Przesuń swoją sofę

Może to wspaniałe uczucie mieć swój ulubiony fotel przed kaloryferem, ale pochłania on ciepło, które mogłoby ogrzać Twój dom. Odsuwając go od kaloryfera, gorące powietrze może swobodnie krążyć. To samo dotyczy zasłon lub suszących się ubrań – trzymaj je z dala od kaloryfera, abyś mógł w pełni wykorzystać swoje źródło ciepła.

#4 Zmaksymalizuj swoją izolację

Jeśli chodzi o ciepło, około 25% jest tracone przez dach. Można to łatwo zmniejszyć, instalując 25 cm izolacji na całym poddaszu. Warto również sprawdzić, co dzieje się w Twoich ścianach. Zwykle około jedna trzecia ciepła w nieizolowanym domu jest tracona w ten sposób. Chociaż nie jest to tak tanie w instalacji jak izolacja poddasza, izolacja ścian może zaoszczędzić do 160 funtów rocznie na rachunkach za ogrzewanie. Warto również sprawdzić u swojego dostawcy energii, czy ma on jakieś programy izolacji działające – co czasami może oznaczać tanią lub darmową instalację.

#5 Wykorzystaj zasłony

Ciepło słoneczne jest darmowe, więc wykorzystaj je jak najlepiej. Otwórz swoje zasłony i wpuść światło słoneczne w ciągu dnia, aby użyć tego darmowego ciepła. Kiedy robi się ciemno, zamknij swoje zasłony, które działają jak kolejna warstwa izolacji i utrzymują ciepło w Twoich pomieszczeniach. Powinieneś również upewnić się, iż nie masz żadnych przecieków lub szczelin, aby ciepłe powietrze mogło pozostać w środku, a zimne na zewnątrz.

Ogrzewanie w zimie, fot. freepik

#6 Panele grzejnikowe – odbijanie ciepła

Panele grzejnikowe są stosunkowo tanie, łatwe w montażu i zapewniają, iż ciepło z grzejników ogrzewa pokój, a nie ściany. Ich działanie polega na odbijaniu ciepła z powrotem do pomieszczenia.

#7 Zablokuj przeciągi

Samodzielne uszczelnienie drzwi, okien i pęknięć w podłodze może zaoszczędzić kupę pieniędzy rocznie. Samoprzylepne gumowe uszczelki wokół drzwi i okien oraz uszczelniacze drzwiowe są stosunkowo tanie i łatwe do zainstalowania. Warto więc uszczelnić te drzwi i okna, zanim zima na dobre wkroczy.

A tutaj poznasz patenty na to, jak bez szkody dla portfela przeżyć podwyżkę cen prądu.

Czy wiedziałeś o ukrytej funkcji plastikowych koszyków w Lidlu?

Idź do oryginalnego materiału