Bydgoski budynek dawnej Dyrekcji Kolei to jeden z bardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Właściciel gmachu – Grupa Konkret, która nieco ponad dwa lata temu nabyła go od władz miasta, przygotowała koncepcję rewitalizacji zabytku. Zaprojektowany w duchu manieryzmu historyczny budynek, zmieni swoje przeznaczenie. Inwestor planuje stworzyć w nim hotel.
Gmach dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej przy ul. Dworcowej 63 pochodzi z końca XIX wieku. To okazały trzykondygnacyjny budynek z dwupoziomowym poddaszem, który do dzisiaj zalicza się do najbardziej reprezentacyjnych budynków w Bydgoszczy. Wrażenie robi zarówno jego ceglana elewacja z mnóstwem architektonicznych detali jak i położenie tuż obok rzeki Brdy.
Powstały pod koniec XIX w obiekt miał odzwierciedlać pruski oficjalny styl architektury. O jego wyjątkowości świadczy jednak to, iż w przypadku gmachu dyrekcji nawiązano do stosunkowo rzadko wykorzystywanego w sztuce oficjalnej Prus manieryzmu. Dotyczy to zarówno wyglądu elewacji, jak i wnętrz. Ceglana elewacja we frontowej części zdobiona jest detalem kamieniarskim ze śląskiego piaskowca i sztucznego kamienia. We wnętrzach na szczególną uwagę zasługuje reprezentacyjny hol, klatka schodowa, a także sala prezydialna o wysokości przeszło 8 metrów, którą zdobią architektoniczne detale, malowidła, sztukateria i rzeźby. Obiekt posiada również trzy wewnętrzne dziedzińce.
W 2013 roku rada miasta, po wcześniejszym zakupie lokali od PKP, zgodziła się na przekazanie jego części Collegium Medicum UMK. Przy Dworcowej mieli kształcić się studenci nowego wydziału – stomatologii. Ten plan nie doczekał się jednak realizacji. Ratusz wystawił swoją część obiektu (resztę zajmuje przychodnia „Nad Brdą”) na sprzedaż.
Jaki jest pomysł na budynek Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy?
Przeszło dwa lata temu budynek przy ul. Dworcowej 63, a w zasadzie większościowy udział w nim, nabyła poznańska Grupa Konkret. Kwota transakcji to siedem milionów złotych. Od tego czasu trwały prace nad koncepcją zagospodarowania tego monumentalnego, a zarazem niezwykle reprezentacyjnego obiektu. Inwestor zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy, co do dalszej przyszłości budynku.
– Od samego początku wiedzieliśmy, iż nowa wizja, co do funkcji i formy dawnej siedziby Dyrekcji Pruskiej Kolei Wschodniej to przede wszystkim poszanowanie zabytku, przy jednoczesnym wykorzystaniu walorów architektonicznych obiektu i jego doskonałej lokalizacji. Stąd pomysł by przy ul. Dworcowej 63 stworzyć hotel, któremu towarzyszyć będą restauracje i inne usługi – mówi Wiesław Jan Prusiecki, właściciel i założyciel Grupy Konkret.
Wizualizacja wnętrza holu City Park Hotel & Residence Bydgoszcz. Za projekt odpowiada bydgoska pracownia Architektonika Piotra Bartkowiaka
– Mamy dokładnie określoną koncepcję jak ten obiekt ma finalnie wyglądać, a co najważniejsze posiadamy doświadczenie w rewitalizacji tego typu historycznych budynków, czego przykładem jest wielokrotnie nagradzany City Park w Poznaniu. Naszym celem jest stworzenie takiej klasy obiektu, który stanie się hotelem pierwszego wyboru w Bydgoszczy – dodaje.
Inwestor zamierza zrealizować obiekt, który dopełni portfolio grupy hotelowej City Park i zaistnieje na mapie miasta pod marką City Park Hotel & Residence Bydgoszcz. Warto dodać, iż równolegle Grupa Konkret prowadzi prace projektowe w związku z rewitalizacją budynków w Twierdzy Modlin. Ma tam powstać trzygwiazdkowy hotel z głównym punktem w spektakularnej Bramie Kadetów.
City Park Hotel & Residence Bydgoszcz. Co zakłada koncepcja?
Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, przyszła adaptacja budynku dawnej Dyrekcji Kolei na potrzeby usług hotelowych, ze względu na zabytkowy charakter obiektu, odbywać będzie się w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Koncepcja rewitalizacji zakłada między innymi przywrócenie elewacji obiektu do dawnej świetności z uzupełnieniem brakujących lub uszkodzonych detali architektonicznych. W planach inwestora jest między innymi stworzenie lobby wraz z recepcją i barem hotelowym, a także sali wystawowej i konferencyjnej. Odnowiona zostanie reprezentacyjna klatka schodowa, a znajdująca się na pierwszym piętrze dawna sala prezydialna po rewitalizacji pełnić będzie funkcję sali bankietowej. Dawne pomieszczenia biurowe na wyższych kondygnacjach stworzą zaplecze noclegowe.
@metropoliabydgoska.pl Dzień dobry! Mamy dla Was trochę dobrych wiadomości! #Bydgoszcz #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #DobreWiadomości ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PLGrupa Konkret może pochwalić się już rewitalizacjami zwieńczonymi sukcesem, m.in. przebudową historycznego zespołu budynków koszarowych w Poznaniu, który funkcjonuje pod nazwą City Park. Jak podkreśla inwestor, jest to kompleks, który zachwyca detalami i ponadczasową formą, a do tego jest na wskroś funkcjonalny. Realizacja zdobyła kilka nagród architektonicznych, w tym Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za Najlepszy Projekt Architektoniczny w Poznaniu w 2008 roku.