W Brukseli oceniono, jaki potencjał wdrożenia ma e-metan

10 godzin temu

Syntetyczne paliwa odnawialne mogą stanowić bezemisyjną alternatywę dla gazu ziemnego. Jednym ze zrównoważonych zamienników dla paliw kopalnych jest e-metan. Europejskie Stowarzyszenie Biogazu (EBA) wraz z ekspertami z sektora odnawialnych gazów przeanalizowało, jaki jest jego potencjał wdrożeniowy.

Biometan i e-metan mogą skutecznie uzupełniać się nawzajem, zagospodarowując infrastrukturę, która w tej chwili służy do gazu ziemnego. Te dwa odnawialne gazy będą Stanowic synergię pomiędzy produkcją biogazu i wodoru.

E-metan i jego potencjał

Proces metanizacji opiera się na łączeniu zielonego wodoru z biogennym CO2, uzyskiwanym po oczyszczaniu biogazu. To tak powstaje e-metan.

9. Kongres Biogazu

9 września w Brukseli opublikowano ocenę jego wdrożenia zatytułowaną „Mapowanie instalacji i technologii e-metanu”. Już dziś można dostrzec, iż ta technologia rzeczywiście jest obecna w Europie, a w dodatku liczba zakładów z niej korzystających zwiększa się. w tej chwili na kontynencie jest 35 elektrowni opartych o to rozwiązanie, z czego 33 pracują wyłącznie z wykorzystaniem OZE. Najwięcej zakładów – bo aż 14 – znajduje się na tenere Niemiec. W całej Europie planowane jest kolejnych 20 inwestycji.

Syntetyczne wytwarzanie biometanu zostało przeanalizowane m.in. w ramach unijnego projektu Biomethaverse.

Metanacja jako droga do zerowej emisji

W ciągu ostatnich 8 lat produkcja e-metanu w Europie wzrosła z 20 do 449 GWh rocznie. Szacuje się, iż do 2027 r. będzie to już 3000 GWh każdego roku. Kraje przodujące w tego typu projektach to Finlandia, Niemcy i Dania.

Ważnym aspektem skutecznego wdrażania e-metanu jest dostęp do biogennego CO2. W 80% europejskich instalacji wytwarzających ten odnawialny gaz, wykorzystywany jest dwutlenek węgla będący produktem ubocznym. Tworzy to przestrzeń współpracy pomiędzy producentami biometanu i e-metanu.

„Rynek biogazu i biometanu”. Nowy numer już dostępny!

– Aby pomóc UE osiągnąć cele w zakresie energii i klimatu, decydenci powinni zapewnić stabilność prawa i równe warunki działania dla wszystkich odnawialnych źródeł energii, w tym biometanu i e-metanu. Zwiększy to produkcję oraz wesprze ich rozwój i wykorzystanie – mówi Anna Venturini, menedżer ds. polityki EBA.

EBA stworzyła także mapę instalacji e-metanowych dostępną dla członków organizacji.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Shutterstock

Idź do oryginalnego materiału