W 2025 roku roku koniec z dalszym spadkiem cen magazynów energii?

enerad.pl 12 godzin temu

Dynamiczne zmiany cen w 2024 roku

Jak informowaliśmy w grudniu, w 2024 roku ceny baterii litowo-jonowych osiągnęły rekordowo niski poziom. Spadek ten wynikał głównie z niższych kosztów metali oraz efektów skali w produkcji. Jednak pod koniec roku dostrzegalne były oznaki spowolnienia dalszych obniżek. Według danych firmy TrendForce, w ostatnim kwartale 2024 roku w Chinach zaobserwowano wyraźne zahamowanie spadków cen baterii stosowanych zarówno w pojazdach elektrycznych (EV), jak i magazynach energii (ESS).

Spadek cen ogniw w 2024 roku był większy niż spadek kosztów surowców, co oznaczało mniejsze marże dla producentów. W rezultacie, dostawcy zaczęli podejmować działania zmierzające do podniesienia cen, aby zrekompensować straty.

Stabilizacja kosztów materiałów i cen baterii

W 2025 roku rynek baterii litowo-jonowych może wkroczyć w fazę stabilizacji. najważniejsze materiały, takie jak fosforan litowo-żelazowy (LFP), folia miedziana oraz elektrolity, odnotowały w grudniu 2024 roku niewielkie wzrosty cen. TrendForce przewiduje, iż w pierwszym kwartale 2025 roku ceny ogniw baterii pozostaną bliskie poziomowi z grudnia.

Szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na stabilność będą rządowe inicjatywy wspierające rynek EV w Chinach, takie jak programy wymiany pojazdów. Szacuje się, iż sprzedaż aut elektrycznych wzrośnie o 30% rok do roku, co wpłynie na wyrównanie kosztów materiałów.

Produkcja ESS a sezonowość

Pierwszy kwartał 2025 roku to tradycyjny okres niższego popytu na systemy magazynowania energii. Producenci ESS będą ograniczać produkcję, co dodatkowo wpłynie na stabilność cen. Choć koszty materiałów są bardziej przewidywalne, presja na optymalizację procesów produkcji pozostaje wysoka.

Intensywna konkurencja na rynku ESS wymusza rozwój technologii. Na rynek zaczynają trafiać nowoczesne ogniwa magazynowe o pojemności przekraczającej 500 Ah. Wprowadzenie tych technologii w 2025 roku może zmienić strukturę kosztów i umożliwić dalszą redukcję wydatków operacyjnych w dłuższej perspektywie.

Idź do oryginalnego materiału