Według organizacji Save the Children w zeszłym roku na obszarach objętych konfliktami na świecie żyło 473 miliony – 19 procent wszystkich dzieci – czyli prawie co piąte dziecko. Oznacza to, iż w ciągu 30 lat odsetek ten niemal się podwoił. W połowie lat 90. na obszarach objętych konfliktami żyło około co dziesiąte dziecko na świecie. Raport „Wojna przeciwko dzieciom: drogi do pokoju”, organizacja pomocy dzieciom opublikowała 31 października.
Według raportu, odnotowana liczba 59 konfliktów zbrojnych na świecie jest najwyższa od drugiej wojny światowej. Rekordowy poziom osiągnęła również liczba poważnych przestępstw wobec dzieci żyjących w regionach ogarniętych konfliktami. W 2023 r. potwierdzono 31 721 przypadków, czyli o około 15 procent więcej niż rok wcześniej.
– Za każdą liczbą w naszym raporcie kryje się wiele indywidualnych losów dzieci, które chcą tylko jednego: życia w pokoju – powiedziała Lea Meyer, ekspertka ds. pomocy humanitarnej w niemieckiej sekcji organizacji Save the Children Germany. Zwróciła uwagę: Dziecko, które widzi umierających bliskich i przyjaciół, lub samo zostaje ranne, żyje w ciągłym strachu przed bombami i ostrzałem, traci całe poczucie bezpieczeństwa. Ma to poważne konsekwencje, także dla zdrowia psychicznego.
W czasie, gdy na pierwszych stronach gazet dominują wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, wiele innych konfliktów toczy się z dala od uwagi światowych mediów. Z badania wynika, iż w liczbach bezwzględnych większość nieletnich mieszkała na obszarach objętych konfliktami w Afryce. W stosunku do ogólnej liczby ludności najbardziej niebezpieczny jest Bliski Wschód: tam w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu zbrojnego żyje więcej niż co trzecie dziecko.
Według Save the Children największą liczbę udokumentowanych poważnych przestępstw wobec dzieci odnotowano na terytoriach palestyńskich – 8434 przypadki. Z kolei w Sudanie liczba ta wzrosła pięciokrotnie do 1759 przypadków w ciągu roku. Na całym świecie dzieci są zabijane lub okaleczane w co trzecim odnotowanym przypadku poważnych przestępstw. Organizacja pomocy dzieciom skarży się również, iż dramatycznie nasiliły się ataki na szkoły – zwłaszcza ze strony rosyjskiej na Ukrainie i na szpitale – zwłaszcza w Strefie Gazy.
Jednocześnie organizacje humanitarne mają coraz większe trudności w niesieniu pomocy. Liczba przypadków odmowy dostępu do osób potrzebujących wzrosła w 2023 r. do nie odnotowanego w historii poziomu 5158. Według badania, ponad 60 procent miało miejsce na okupowanych przez Izrael terytoriach palestyńskich.
Organizacja Save the Children domaga się, aby państwa wypełniły swoje obowiązki w zakresie ochrony dzieci w konfliktach. – Państwa mają obowiązek egzekwować międzynarodowe prawo humanitarne i żądać tego od stron konfliktu – powiedziała Lea Meyer i podkreśliła: Osoby odpowiedzialne za przestępstwa wobec dzieci muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.
Doroczny raport organizacji na temat „Wojny przeciwko dzieciom” opiera się na danych pochodzących z Instytutu Badań nad Pokojem „Peace Research Institute” w Oslo, „Conflict Data Program Georeferenced Event Datasena” w Uppsali, a także na własnej analizie raportów Sekretarza Generalnego ONZ na temat dzieci i konfliktów zbrojnych w latach 2005-2024.
Źródło: KAI
Strefa Gazy: Liczba palestyńskich ofiar wojny wzrosła do 21,5 tysiąca