Vademecum wyborcze: Przygotuj się na wybory prezydenckie!

1 tydzień temu

Wybory prezydenckie to jedno z ważniejszych wydarzeń na arenie politycznej. W Polsce Prezydent Rzeczypospolitej wybierany jest na pięcioletnią kadencję, z możliwością ponownego wyboru tylko raz. Kto może ubiegać się o ten prestiżowy urząd i jakie prawa mają wyborcy? Oto najważniejsze informacje, które powinien znać każdy głosujący.

Kto może zostać Prezydentem?

Zgodnie z Konstytucją, Prezydentem Rzeczypospolitej może zostać obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu. Kandydat musi być zgłoszony przez co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Aby zostać wybranym na Prezydenta, kandydat musi otrzymać więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, odbędzie się drugie głosowanie, w którym udział wezmą dwaj kandydaci z najwyższą liczbą głosów.

Kiedy przypadają wybory?

Pierwsza tura wyborów odbędzie się w dniu 18 maja 2025 r. w godz. 7-21. Ewentualna druga tura odbędzie się 1 czerwca 2025 r.

Jak przebiega głosowanie?

Głosowanie odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania, w lubońskich lokalach wyborczych. Wyborca jest automatycznie wpisywany do spisu wyborców z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. jeżeli jednak jego adres zamieszkania zmienił się w ostatnim czasie, może on we adekwatnym urzędzie gminy sprawdzić, czy znajduje się w rejestrze wyborczym. o ile nie ma go w spisie – może złożyć wniosek o dopisanie najpóźniej do 3. dnia przed dniem wyborów.

Osoba, która chce głosować poza miejscem stałego zamieszkania, ma dwie możliwości: może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – wniosek składa się w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców, najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów. Wniosek można złożyć pisemnie lub elektronicznie. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju. Może również złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie, w której będzie przebywać w dniu wyborów. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.

Informacje dla wyborców niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą głosować osobiście w wybranym lokalu. Mogą korzystać z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Niepełnosprawny wyborca ma możliwość uzyskania pomocy technicznej podczas głosowania w lokalu wyborczym od innej osoby, w tym niepełnoletniej. Pomocnikiem nie może być członek komisji, mąż zaufania, ani obserwator społeczny lub międzynarodowy.

Wyborcy niepełnosprawni mają prawo do głosowania w lokalach dostosowanych do ich potrzeb. Wniosek o zmianę miejsca głosowania można składać do 15 maja 2025 r. (w przypadku II tury w terminie od 19 do 29 maja 2025 r.). Obwody nr 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 14 są dostosowane do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Głosowanie przez pełnomocnika i korespondencyjne

Osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz seniorzy, którzy ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania, mogą głosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.

W przypadku głosowania korespondencyjnego zgłoszenia należy dokonać do 5 maja 2025 r. (termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu tzw. II tura w przypadku niezgłoszenia zamiaru przed pierwszym głosowaniem upływa w dniu 22 maja 2025 r.). Zgłoszenia dokonuje się w godzinach pracy delegatury Krajowego Biura Wyborczego obsługującej komisarza wyborczego.

Termin złożenia burmistrzowi wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa upływa w dniu 9 maja 2025 r. (termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w II turze, w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowaniem, upływa w dniu 23 maja 2025 r.). Po upływie tego terminu oświadczenie takie można złożyć obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, tj. w dniu 18 maja 2025 r. w godzinach od 7 do 21, pod warunkiem, iż pełnomocnik jeszcze nie oddał głosu.

Prawo do bezpłatnego transportu

Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy ukończą 60 lat najpóźniej w dniu głosowania mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Ważne, aby zgłosić zamiar skorzystania z tej usługi w Urzędzie Miasta Lubonia do 5 maja (w II turze, w przypadku niezgłoszenia zamiaru przed pierwszym głosowaniem, do dnia 27 maja 2025 r.). Zgłoszenia należy dokonać w godzinach pracy urzędu. Termin wycofania zgłoszenia zamiaru skorzystania z prawa do transportu do lokalu i transportu powrotnego albo rezygnacji tylko z transportu powrotnego upływa w dniu 16 maja 2025 r. (w przypadku II tury 30 maja 2025 r.).

…………………………………………………………………………………………

Wykazy ulic wchodzących w skład poszczególnych okręgów wyborczych zamieszczono poniżej.

Okręg wyborczy nr 1 – Żabikowo

Obwód głosowania nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Poniatowskiego 16.

Tu głosują mieszkańcy: 11 LISTOPADA od nr 125 do końca (nieparzyste) i od nr 142 do końca (parzyste), BOCZNA, BURSZTYNOWA, CMENTARNA, GALLA ANONIMA, GRANICZNA, GRUSZKOWA, JANOWA DOLINA, JODŁOWA, KANONIERÓW, KRUCZA, LIPOWA od nr 60 do końca (parzyste) i od nr 63 do końca (nieparzyste), LUDWIKA SOLSKIEGO, MICHAŁA DRZYMAŁY, MIŁA, NOWINY, PIĘKNA, PLAC EDMUNDA BOJANOWSKIEGO, PRZY AUTOSTRADZIE, ROMUALDA TRAUGUTTA, RÓŻANA, SKOWRONKOWA, SOWIA, STUDZIENNA, SZAFIROWA, ŚLIWKOWA, TADEUSZA REJTANA, TOMIAKA, WCZASOWA, WIŚNIOWA, ZIELONA, ZŁOTA.

Obwód głosowania nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Poniatowskiego 16.

Tu głosują mieszkańcy: 11 LISTOPADA od nr 1 do nr 123 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 140 (parzyste), AGRESTOWA, CZEREMCHOWA, HUGONA KOŁŁĄTAJA od nr 16 do końca (parzyste) i od nr 29 do końca (nieparzyste), JAWOROWA, JESIENNA, JÓZEFA PONIATOWSKIEGO, KLONOWA od nr 1 do nr 9 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 14 (parzyste), LESZCZYNOWA, LIPOWA od nr 1 do nr 61 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 58 (parzyste), NAD ŻABINKĄ, OLSZYNOWA, POGODNA, SZKOLNA od nr 1 do nr 25 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 42 (parzyste), WIOSENNA.

Obwód głosowania nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Hugona Kołłątaja 1.

Tu głosują mieszkańcy: BRZOSKWINIOWA, BRZOZOWA, BUKOWA, CZEREŚNIOWA, DŁUGA, DĘBOWA, HARCERSKA, HUGONA KOŁŁĄTAJA od nr 1 do nr 27 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 14C (parzyste), JANA KASPROWICZA, JAŚMINOWA, KLONOWA od nr 11 do końca (nieparzyste) i od nr 16 do końca (parzyste), LIMBOWA, MARCINA KASPRZAKA, MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA, MIKOŁAJA REJA, MIODOWA, MORELOWA, ORZECHOWA, OWOCOWA, POPRZECZNA, PRZESMYK, PRZYJAZNA, STANISŁAWA STASZICA, SZKOLNA od nr 27 do końca (nieparzyste) i od nr 44 do końca (parzyste), ŚWIERKOWA, UROCZA, WESTERPLATTE, WOJSKA POLSKIEGO, WRZOSOWA, ZAMKNIĘTA.

Okręg wyborczy nr 2 – Lubonianka

Obwód głosowania nr 4 – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Żabikowska 40.

Tu głosują mieszkańcy: ADAMA MICKIEWICZA, CYPRIANA KAMILA NORWIDA, HENRYKA SIENKIEWICZA, JANA KILIŃSKIEGO, JULIUSZA SŁOWACKIEGO, KORCZAKA, LEŚMIANA, PLAC ZENONA TWARDOWSKIEGO, PRZEJAZD, TADEUSZA KOŚCIUSZKI od nr 1 do nr 79 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 100 (parzyste), WISŁAWY SZYMBORSKIEJ.

Obwód głosowania nr 5 – Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Sikorskiego 3.

Tu głosują mieszkańcy: GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO, NIEZŁOMNYCH, PÓŁNOCNA, SAMOTNA, TADEUSZA KOŚCIUSZKI od nr 81 do końca (nieparzyste) i od nr 102 do końca (parzyste).

Obwód głosowania nr 6 – świetlica SM, ul. Żabikowska 62.

Tu głosują mieszkańcy: ŁĄCZNIK, OSIEDLOWA, ŚWIERCZEWSKA, UNIJNA, ŹRÓDLANA, ŻABIKOWSKA od nr 36 do końca (parzyste) i od nr 39 do końca (nieparzyste).

Okręg wyborczy nr 3 – Stary Luboń i Nowe Centrum Lubonia

Obwód głosowania nr 7 – Zespół Szkół, ul. Armii Poznań 27.

Tu głosują mieszkańcy: 3 MAJA od nr 1 do nr 29 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 20 (parzyste), ALEKSANDRA PUSZKINA, ANTONIEGO MARCINKOWSKIEGO, ARMII POZNAŃ od nr 1 do nr 25 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 42 (parzyste), DĘBIECKA, DOŻYNKOWA, FRYDERYKA CHOPINA, IGNACEGO KRASICKIEGO, JANA HENRYKA DĄBROWSKIEGO, JANA IGNACEGO PADEREWSKIEGO, JANA LEMAŃSKIEGO, KRAŃCOWA, KRÓTKA, KS. NOGALI, NIEPODLEGŁOŚCI, POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH, POŁUDNIOWA, PRZEMYSŁOWA, RIVOLIEGO, RZECZNA, WACŁAWA FAUSTMANNA.

Obwód głosowania nr 8 – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Żabikowska 40.

Tu głosują mieszkańcy: ANDERSENA, ANDRZEJA MIZERKI, CHUDZICKIEGO, CYKLAMENOWA, CZESŁAWA MIŁOSZA, DWORCOWA od nr 7 do 21, FABRYCZNA, JANA BRZECHWY, JANA KOCHANOWSKIEGO, JÓZEFA THOMASA, KAROLA KURPIŃSKIEGO, KAROLA SZYMANOWSKIEGO, KAZIMIERZA PUŁASKIEGO, KONARZEWSKIEGO, KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO, MIKOŁAJA KOPERNIKA, OGRODOWA, PRUSA, STEFANA OKRZEI, STEFANA ŻEROMSKIEGO, WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO, WŁADYSŁAWA REYMONTA, ZAKĄTEK, ŻABIKOWSKA nr 1 od nr 3 do nr 37 (nieparzyste), od nr 12 do nr 34A (parzyste).

Obwód głosowania nr 9 – Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Żabikowska 40.

Tu głosują mieszkańcy: ALEJA JANA PAWŁA II, WSCHODNIA, HIPOLITA CEGIELSKIEGO.

Obwód głosowania nr 10 – Zespół Szkół, ul. Armii Poznań 27.

Tu głosują mieszkańcy: 3 MAJA od nr 22 do końca (parzyste) i od nr 31 do końca (nieparzyste), ADAMA ASNYKA, ARMII POZNAŃ od nr 27 do nr 51A (nieparzyste) i od nr 44 do nr 78 (parzyste), AUGUSTA CIESZKOWSKIEGO, CICHA, CYRYLA RATAJSKIEGO, DWORCOWA od nr 1 do nr 6, GABRIELA NARUTOWICZA, JACHTOWA, JANA MATEJKI, JULIANA TUWIMA, KAJAKOWA, KOŚCIELNA, KS. STREICHA, MARII KONOPNICKIEJ, NAD STRUMYKIEM, NAD WARTĄ, PIOTRA SKARGI, PLAC MEDALISTÓW, SPADZISTA, STEFANA BATOREGO, STRUMYKOWA, SŁONECZNA, WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY, ZIEMNIACZANA, ŻEGLARSKA.

Obwód głosowania nr 11 – Dzienny Dom „Senior-Wigor”, ul. Romana Maya 1b.

Tu głosują mieszkańcy: ARMII POZNAŃ od nr 53 do końca (nieparzyste) i od nr 80 do końca (parzyste), CHEMIKÓW, DOLNA, FRANCISZKA RATAJCZAKA, KOLONIA PZNF, LEŚNA, ŁĄKOWA, MAGAZYNOWA, PIASKOWA, PIOTRA WAWRZYNIAKA, PODGÓRNA od nr 1 do nr 17 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 24A (parzyste), ROMANA MAYA, SPOKOJNA, STARORZECZNA, STAWNA, WANDY RUTKIEWICZ, WODNA.

Obwód głosowania nr 12 – Ośrodek Kultury, ul. Jana III Sobieskiego 97.

Tu głosują mieszkańcy: AZALIOWA, BLUSZCZOWA, BRATKOWA, CHABROWA, DWORCOWA od nr 39 do końca, FIOŁKOWA, FREZJOWA, GRYCZANA, JANA III SOBIESKIEGO od nr 91a do końca (nieparzyste) i od nr 88a do końca (parzyste), JĘCZMIENNA, KONWALIOWA, KRĘTA, KWIATOWA, LILIOWA, MAKOWA, MALWOWA, MODRAKOWA, NAGIETKOWA, NARCYZOWA, NOWA, OLIWKOWA, OWSIANA, PODGÓRNA 19 i od nr 26 do końca (parzyste), POLNA, PSZENNA, RUMIANKOWA, RYDLA od nr 11 do końca (nieparzyste) i od nr 16 do końca (parzyste), SŁONECZNIKOWA, SPORNA, STOLARSKA, STORCZYKOWA, WARZYWNA, WĄSKA, WIEJSKA, WIERZBOWA, ŻYTNIA.

Obwód głosowania nr 13 – Szkoła Podstawowa nr 4, ul. 1 Maja 10.

Tu głosują mieszkańcy: 1 MAJA, AKACJOWA, APOLINAREGO KUROWSKIEGO, DOJAZDOWA, DWORCOWA od nr 22 do 38, GRODZKA, GRZYBOWA, JANA III SOBIESKIEGO od nr 21 do nr 91 (nieparzyste) i od nr 20 do nr 88 (parzyste), JURANDA, KALINOWA, KASZTANOWA, KASZTELAŃSKA, ŁĄCZNA, MALINOWA, PARKOWA, PLATANOWA, RYDLA od nr 1 do nr 9 (nieparzyste) i od nr 2 do nr 14 (parzyste), TOPOLOWA.

Obwód głosowania nr 14 – Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Hugona Kołłątaja 1.

Tu głosują mieszkańcy: BLISKA, CZAJCZA, FABIANOWSKA, GÓRNA, JANA III SOBIESKIEGO od nr 1 do nr 19, KAROLA BUCZKA, KOMORNICKA, KROKUSOWA, KUJAWSKA, LUBELSKA, LAWENDOWA, MACIEJKOWA, MAŁOPOLSKA, MAZURSKA, MOKRA, PODLASKA, POMORSKA, POZNAŃSKA, SIOSTRY FAUSTYNY, SKOŚNA, SKROMNA, STOKROTKOWA, SZRENIAWSKA, ŚWIĘTOKRZYSKA, TARGOWA, WARMIŃSKA, WIELKOPOLSKA, WIROWSKA, WYSOKA, ŻABIKOWSKA od nr 1A do 1M, od nr 2 do nr 10 (parzyste).

Przed przystąpieniem do głosowania wyborca jest zobowiązany okazać obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie tożsamości. Po otrzymaniu karty wyborczej należy pamiętać, aby znak „X” postawić tylko przy jednym nazwisku.

Kandydatury

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do dnia 4 kwietnia 2025 r. trwał proces zgłaszania kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, w kolejnym majowym numerze Gazety Lubońskiej przedstawimy Państwu wszystkie zgłoszone do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatury. W artykule znajdą się podstawowe informacje na temat osób ubiegających się o fotel Prezydenta RP.

Podsumowanie

Oddanie głosu w wyborach prezydenckich, to nie tylko prawo, ale i obowiązek każdego obywatela. Warto być dobrze poinformowanym i znać swoje uprawnienia. Twój głos ma znaczenie!

Oprac. red.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza, Urząd Miasta Lubonia

Idź do oryginalnego materiału