Uwaga na fałszywe maile o nadpłacie podatku PIT

1 tydzień temu
Zdjęcie: Uwaga na fałszywe maile o nadpłacie podatku PIT / Obraz Karolina Grabowska z Pixabay


W okresie rozliczeń podatkowych ponownie wzrosła aktywność cyberprzestępców. Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które mają na celu wyłudzenie danych osobowych i bankowych podatników.

Jak działają oszuści?

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów, rozsyłając maile, które informują o rzekomej nadpłacie podatku PIT. W wiadomości pojawia się prośba o potwierdzenie danych identyfikacyjnych oraz numeru rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot. Przykładowo, w jednej z wiadomości czytamy:

„Kwota nadpłaty została zakwalifikowana do zwrotu, jednak – zgodnie z procedurą bezpieczeństwa – konieczne jest uprzednie potwierdzenie danych identyfikacyjnych oraz rachunku bankowego…”

Mail zawiera link prowadzący do fałszywej strony, imitującej e-Urząd Skarbowy – np. https://bezpieczny24.org/pl/e-US/. Celem jest nakłonienie podatnika do podania poufnych danych, które następnie mogą zostać wykorzystane w sposób przestępczy.

Ministerstwo Finansów NIE wysyła takich wiadomości

Resort finansów stanowczo informuje, iż nie przesyła e-maili z prośbą o weryfikację deklaracji PIT ani potwierdzenie numeru konta bankowego. Informacje o ewentualnej nadpłacie podatku można sprawdzić wyłącznie za pośrednictwem oficjalnego e-Urzędu Skarbowego dostępnego pod adresem podatki.gov.pl. Logowanie odbywa się poprzez bezpieczną platformę login.gov.pl.

Co zrobić, jeżeli otrzymasz podejrzaną wiadomość?

  • Jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail lub SMS, który wzbudza Twoje wątpliwości – nie klikaj w zawarte w niej linki i nie podawaj żadnych danych. W takiej sytuacji:
  • Skontaktuj się z infolinią Krajowej Administracji Skarbowej: 22 330 03 30
  • Zgłoś incydent na stronie CERT Polska, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem

Zachowaj czujność – szczególnie w czasie rozliczeń podatkowych

Każdego roku w okresie składania zeznań podatkowych nasila się liczba prób oszustw. Cyberprzestępcy wykorzystują stres, pośpiech i niewiedzę podatników, by wyłudzić ich dane i pieniądze.

Pamiętaj – urzędy nie proszą o weryfikację danych przez e-mail. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych, rządowych stron internetowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Idź do oryginalnego materiału