Ustawa przyjęta! Operatorzy będą musieli zwracać środki!

1 tydzień temu

Rząd przyjął projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej (PKE), wprowadzający znaczące zmiany dla użytkowników „telefonów na kartę”. Zgodnie z nowymi regulacjami, niewykorzystane środki na kontach abonentów nie będą już przepadać po wygaśnięciu numeru. Użytkownicy będą mogli odzyskać swoje pieniądze poprzez złożenie odpowiedniego wniosku.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Projekt ustawy jest odpowiedzią na unijną dyrektywę z 2018 roku, którą Polska powinna była wdrożyć cztery lata temu. Za opóźnienia w implementacji przepisów Polska została ukarana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej grzywną wynoszącą 4 miliony euro oraz dodatkowymi opłatami za każdy dzień zwłoki. Ustawa jest również kluczowa dla odblokowania środków z KPO (Krajowego Planu Odbudowy), które wspierają rozwój infrastruktury 5G w Polsce.

Co zmienia ustawa?

  • Zwrot niewykorzystanych środków: Po wygaśnięciu numeru telefonu lub jego przeniesieniu do innego operatora, abonenci będą mieli możliwość odzyskania niewykorzystanych środków. Aby to zrobić, konieczne będzie złożenie wniosku i podanie numeru konta bankowego.
  • Wykorzystanie niewykorzystanych środków: jeżeli abonent nie zdecyduje się na odzyskanie swoich środków, będą one przekazane na walkę z uzależnieniami dzieci i młodzieży od telefonów, komputerów i internetu.

To nie jedyne nowości

Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, opublikował szerszą listę rzeczy, które ułatwi nam nowa ustawa:

W jaki sposób nowe przepisy ułatwią nam życie?

  • Zapewniają dostęp do niezależnego narzędzia, które porównuje usługi komunikacji elektronicznej.
  • Umowy zawierane z konsumentem będą bardziej czytelne i przejrzyste, szczególnie dzięki dołączeniu do nich zwięzłego podsumowania warunków umowy.
  • Konsumenci korzystający z usług przedpłaconych (tzw. pre-paid) będą mogli dostać zwrot pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
  • Sprzęty takie jak telefony, tablety, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy, będą miały jednolite, uniwersalne gniazdo – USB typu C
  • Uruchomiona zostanie w Polsce usługa Advance Mobile Location (AML). Rozwiązanie pomoże skrócić czas reakcji służb o ok. pół minuty i umożliwi dotarcie do osób wzywających pomocy, które nie są w stanie określić swojego położenia. Usługa AML jest w pełni bezpieczna dla użytkowników i nie narusza zasad prywatności.

Ponadto ustawa PKE ma duże znaczenie dla operatorów komórkowych, dostawców Internetu i telewizji, wprowadzając mniej rygorystyczne wymogi dotyczące zachowania danych. w tej chwili operatorzy będą zobowiązani do przechowywania billingów przez 12 miesięcy, co obejmuje informacje kto, kiedy i gdzie dzwonił lub wysyłał SMS.

Idź do oryginalnego materiału