Jako najważniejszy element programu inwestycji w Ameryce prezydenta Bidena, projekt CHIPS for America wynika z rosnącej potrzeby wzmocnienia amerykańskiego łańcucha dostaw półprzewodników, przyspieszenia wiodących amerykańskich badań i rozwoju oraz stworzenia dobrej jakości miejsc pracy w całym kraju. Proponowany obiekt zgromadzi członków NSTC z całego ekosystemu w celu przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych i innowacji w zakresie półprzewodników, zapewniając członkom NSTC dostęp do technologii, możliwości i zasobów o znaczeniu krytycznym.
„Dzięki tej pierwszej zaproponowanej flagowej placówce CHIPS for America zapewnia NSTC dostęp do najnowocześniejszych badań i narzędzi, a jej uruchomienie stanowi najważniejszy kamień milowy w zapewnieniu, iż Stany Zjednoczone pozostaną światowym liderem w zakresie innowacji oraz badań i rozwoju półprzewodników” – powiedział Sekretarz handlu Gina Raimondo. „Element badawczo-rozwojowy ustawy CHIPS and Science Act ma fundamentalne znaczenie dla naszego długoterminowego bezpieczeństwa narodowego i zapewnia, iż Stany Zjednoczone pozostaną najbardziej konkurencyjnym technologicznie miejscem na świecie. Dzięki prezydentowi Bidenowi i wiceprezydentowi Harrisowi nie tylko produkujemy światowe najbardziej zaawansowane półprzewodniki; budujemy odporny ekosystem, który będzie zasilał wszystko, od telefonów po zaawansowaną sztuczną inteligencję, chroniąc bezpieczeństwo narodowe USA i utrzymując konkurencyjność Ameryki przez nadchodzące dziesięciolecia”.
„Ta inwestycja o wartości 825 milionów dolarów dokonana przez administrację Bidena-Harrisa ugruntuje wiodącą pozycję Albany jako światowej klasy centrum dla przedsiębiorców, badaczy i inżynierów zajmujących się innowacjami oraz badaniami i rozwojem w zakresie półprzewodników” – powiedziała Krajowy Doradca Ekonomiczny Lael Brainard.
Litografia EUV jest niezbędna do produkcji mniejszych, szybszych i wydajniejszych mikrochipów. Ponieważ przemysł półprzewodników przesuwa granice prawa Moore’a, litografia EUV stała się technologią o kluczowym znaczeniu, umożliwiającą masową produkcję tranzystorów powyżej 7 nm, co było wcześniej nieosiągalne. W miarę rozwijania możliwości i programów NSTC dostęp do badań i rozwoju w zakresie litografii EUV jest niezbędny do osiągnięcia trzech głównych celów NSTC: 1) rozszerzenia wiodącej pozycji USA w technologii, 2) skrócenia czasu i kosztów tworzenia prototypów oraz 3) zbudowania i utrzymania ekosystemu siły roboczej zajmującej się półprzewodnikami.
„Dzięki dwudziestoletniemu udokumentowanemu doświadczeniu we wspieraniu skutecznych partnerstw publiczno-prywatnych oraz ponad 25 miliardom dolarów zainwestowanym od momentu założenia w badania i rozwój, produkcję i rozwój siły roboczej w zakresie półprzewodników, firma NY CREATES ma wyjątkową pozycję do wspierania misji NSTC polegającej na zapewnianiu otwartego środowiska przyspieszającego badania , skrócić czas potrzebny na komercjalizację i rozwijać zrównoważony ekosystem półprzewodników w USA” – powiedziała Podsekretarz Handlu ds. Standardów i Technologii oraz dyrektor Narodowego Instytutu Standardów i Technologii Laurie E. Locascio.
„Program CHIPS for America EUV Accelerator podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój i udoskonalanie technologii półprzewodników nowej generacji w USA” – powiedziała Deirdre Hanford, dyrektor generalny Natcast. „Dzięki współpracy z NY CREATES członkowie Natcast i NSTC będą mieli dostęp do niezbędnych narzędzi i procesów litograficznych EUV, aby ułatwić szerszy zakres badań i przyspieszyć komercjalizację technologii jutra”.
Natcast i NY CREATES, organizacja non-profit zajmująca się rozwojem badań i rozwoju półprzewodników oraz rozwojem siły roboczej, która zarządza kompleksem Albany NanoTech, planują utworzenie akceleratora EUV dla członków NSTC w celu prowadzenia działań badawczo-rozwojowych w zakresie półprzewodników nowej generacji. Akcelerator EUV, którego początkowe działanie będzie dostępne w 2025 r., umożliwi członkom Natcast, NY CREATES i NSTC współpracę w celu prowadzenia działań badawczo-rozwojowych niezbędnych do umożliwienia szybszej komercjalizacji innowacyjnej technologii półprzewodników i wzmocnienia wiodącej pozycji USA w technologii. Oczekuje się, iż najważniejsze funkcje EUV Accelerator będą obejmować:
- Dostęp do najnowocześniejszych narzędzi litograficznych EUV oraz możliwości badawczo-rozwojowych nowej generacji, w tym systemów EUV o wysokiej aperturze numerycznej (NA), ze standardem NA EUV oczekiwanym do 2025 r. i wysokim NA EUV w 2026 r.
- Organizowanie i pobudzanie współpracy z partnerami przemysłowymi, akademickimi i rządowymi w celu wspierania innowacji technologicznych.
- Dedykowane biura NSTC na miejscu wspierające badaczy należących do Natcast i NSTC.
- Wsparcie dla programów zapewniających, wspierających i rozwijających utalentowaną siłę roboczą.
- Wysiłki mające na celu zwiększenie członkostwa i zaangażowania w NSTC przy jednoczesnym wspieraniu otwartego, opartego na współpracy środowiska badawczo-rozwojowego we wszystkich obiektach NSTC.
Centrum pilotażowe zaawansowanych opakowań CHIPS for America NSTC Prototyping i National Advanced Packaging Manufacturing Program (NAPMP) oraz CHIPS for America Administrative and Design Facility są wciąż w przygotowaniu. Departament i Natcast spodziewają się ogłosić w nadchodzących miesiącach informacje na temat procesu wyboru stowarzyszonych ośrodków technicznych.
Natcast i NY CREATES podpisały niewiążący protokół ustaleń (MOU) i oczekują, iż ostateczna umowa będzie obowiązywać przez 10 lat. Ostateczna umowa podlega należytej staranności, ciągłym negocjacjom i dopracowaniu niektórych warunków. Warunki zawarte w ostatecznej umowie mogą różnić się od warunków ogłoszonego dzisiaj protokołu ustaleń.