- No nie jestem optymistą, daję 50 proc. szans na podpisanie umowy USA-UE (...). Mamy trzy lub cztery punkty sporne - powiedział amerykański prezydent Donald Trump podczas konferencji prasowej przed potkaniem z szefową KE. Z kolei Ursula von der Leyen zapowiedziała "twarde negocjacje".
USA negocjują z UE. Ostre spięcie na początku rozmów
Trump wcześniej w niedzielę stwierdził, że szanse na zawarcie porozumienia handlowego USA-UE wynoszą 50 na 50, wykrzykując to do kamer telewizji Sky News ustawionych obok pola golfowego, gdzie rozegrał rundę.
Podczas konferencji przed spotkaniem z von der Leyen prezydent Stanów Zjednoczonych zapewnił, iż nie najniższa stawka celna dla państw unijnych to 15 proc.
Według doniesień brytyjskiej prasy, w spotkaniu mają brać także udział pod stronie amerykańskiej minister handlu Howard Lutnick oraz przedstawiciel handlowy USA Jamieson Greer, a po unijnej komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz.
Negocjacje USA - UE. Spekulacje nt. zniesienia ceł
Spekuluje się, iż umowa, którą mogą ogłosić przywódcy, ma obejmować wprowadzenie jednolitej stawki taryfowej na poziomie 15 proc. na towary sprowadzane do Stanów Zjednoczonych z UE.
Możliwe jest też, iż obie strony w ramach porozumienia zgodzą się na zniesienie ceł na niektóre produkty takie jak samochody, alkohole i sprzęt medyczny. Utrzymane mogą być jednak cła na stal i aluminium, na których zależy prezydentowi USA.
Byłoby to największe porozumienie osiągnięte dotychczas przez administrację Trumpa, przewyższające umowę z Japonią o wartości 550 mld dolarów zawartą w środę i umowę handlową z Wielką Brytanią zawartą w maju.
Brak porozumienia oznaczałby, iż USA mogą zrealizować wcześniejsze groźby Trumpa, który zapowiadał nałożenie na towary sprowadzane z UE 30-procentowej stawki celnej. Przywódca USA wyznaczył termin na 1 sierpnia.
Brak porozumienia z USA? UE gotowa na odwet
UE jest gotowa na odwet w przypadku, gdyby nie doszło do porozumienia i USA zdecydowałyby się nałożyć zapowiadane cła. Państwa członkowskie w czwartek przyjęły pakiet ceł na amerykańskie towary o łącznej wartości 93 mld euro.
Na liście amerykańskich towarów, które w ramach unijnego odwetu mogłyby zostać objęte wyższymi cłami, znajdują się m.in. samoloty i samochody, a także produkty rolne.
Spotkanie z von der Leyen odbywa się podczas prywatnej wizyty Trumpa w Szkocji, gdzie odwiedza on dwa ośrodki golfowe, których jest właścicielem. W poniedziałek prezydent spotka się z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, z którym omówi m.in. zawartą niedawno przez USA i Zjednoczone Królestwo umowę handlową.
