USA: Elon Musk zakłada własną partię

5 godzin temu
Zdjęcie: https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/usa-elon-musk-zaklada-wlasna-partie/


Elon Musk ogłosił wczoraj powstanie swojej nowej partii politycznej, o których to planach wspominał już kilkakrotnie od sporu z prezydentem Donaldem Trumpem. Nie powiedział jednak, jak zamierza uczynić z nowego ugrupowania realną alternatywę dla Republikanów i Demokratów.

Miliarder, który jeszcze niedawno był prawą ręką prezydenta USA, a wcześniej wspierał jego kampanię wyborczą miliardami dolarów na jego kampanię – od kilku tygodni publicznie rozważał utworzenie nowej, trzeciej partii, która miałaby zmienić obecny porządek polityczny, pisze Politico.

W sobotę Elon Musk potwierdził zamiar powołania swojego ugrupowania „Partia Ameryki”. Dzień wcześniej zamieścił na swoim koncie na platformie X ankietę z pytaniem do obserwujących, czy powinien stworzyć nową partię.

„Stosunkiem głosów dwa do jednego chcecie nowej partii politycznej – i będziecie ją mieć! jeżeli chodzi o doprowadzanie naszego kraju do bankructwa przez marnotrawstwo i korupcję, żyjemy w systemie jednej partii, a nie w demokracji”, napisał. „Dziś powstaje Partia Ameryki, by przywrócić wam wolność”, dodał.

Plany Muska dotyczące trzeciej partii nabrały rozpędu po zeszłomiesięcznym sporze między Trumpem a jego byłym doradcą w sprawie „wielkiej, pięknej ustawy”, którą były szef DOGE potępił jako marnotrawienie pieniędzy.

Musk pokona przeszkody legislacyjne?

Gdy Trump w czwartek chwalił się, iż zdołał przeforsować przez Kongres ustawę Republikanów, Musk starał się zyskać poparcie dla swojej potencjalnej nowej partii, sugerując, iż skupi się ona na kilku nie do końca zdecydowanych okręgach.

– Biorąc pod uwagę minimalną przewagę legislacyjną, to wystarczyłoby, by decydować o losach kontrowersyjnych ustaw i zapewnić, iż będą one zgodne z prawdziwą wolą ludu – napisał.

Jak jednak zauważa Politico, choć Musk dysponuje ogromnymi pieniędzmi, które może przeznaczyć na wsparcie wybranych kandydatów, założenie partii wiąże się z szeregiem trudnych przeszkód, takich jak zawiłe przepisy stanowe, regulacje dotyczące dostępu do kart wyborczych czy inne wymogi prawne.

Jak dotąd miliarder i potencjalny lider nowej partii nie przedstawił żadnego konkretnego planu działania. Zaledwie dwa miesiące temu Musk zapowiadał ograniczenie wydatków na politykę, twierdząc, iż „zrobił już wystarczająco dużo”.

Idź do oryginalnego materiału