Urzędnicy pozwali administrację Donalda Trumpa. „Niekonstytucyjne i nielegalne działania”

news.5v.pl 3 godzin temu

Donald Trump może mieć problem. Związek zawodowy pracowników pozwał jego administrację

Pojawiły się pierwsze przeszkody dla zmian wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa. Związek zawodowy pracowników federalnych złożył pozew do sądu w związku z masowym zwolnieniom pracowników Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Jak przekazano, kroki podjęte przez Trumpa są „niekonstytucyjne i nielegalne”. Biały Dom nie ustosunkował się do tego pozwu.

Amerykańska Federacja Pracowników Rządowych pozwała w czwartek administrację Donalda Trumpa do sądu federalnego w Waszyngtonie w proteście przeciwko masowym zwolnieniom pracowników federalnej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Do pozwu przyłączyło się Amerykańskie Stowarzyszenie Służby Zagranicznej – przekazał portal BBC.

Autorzy pozwu domagają się zablokowania tego co określono jako „niekonstytucyjne i nielegalne działania, które wytworzyły globalny kryzys humanitarny”. Do nich zaliczono m. in. wstrzymanie przez Donalda Trumpa, natychmiast po jego inauguracji 20 stycznia, wszelkich amerykańskich programów pomocy dla zagranicy, wstrzymanie przez Departament Stanu programów USDAID na całym świecie, wyłączenie komputerów agencji i masowe natychmiastowe zwolnienia lub wysyłanie na urlop pracowników.

USA. Związek zawodowy pozwał administrację Donalda Trumpa. Chodzi o zwoleniania

W pozwie wskazano, iż działania przeciwko USAID wszczęto bez zgody Kongresu, który zgodnie z ustawodawstwem federalnym jest do nich wyłącznie uprawniony. Biały Dom, Departament Stanu i inne resorty rządowe nie ustosunkowały się do tego pozwu.

Według źródeł w administracji Trumpa, na które powołuje się Reuter, na utrzymanie swoich stanowisk pracy może liczyć zaledwie 300 z ponad 10 tys. pracowników USAID.

ZOBACZ: Największa instytucja humanitarna na świecie. Musk chciałby ją zlikwidować

Planom drastycznej redukcji personelu i programów agencji przewodzi miliarder Elon Musk, który stoi na czele nowo utworzonego resortu ds. wydajności rządu (DOGE). Musk zarzuca agencji „gigantyczne marnotrawstwo amerykańskich podatników”.

Administracja USA odwołała do kraju niemal cały personel USAID. Pracownikom agencji przekazano, iż mają 30 dni na powrót, chyba iż zostaną uznani za „personel niezbędny”. Zwolnieni zostaną też zewnętrzni podwykonawcy.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału