Duża modernizacja czeka budynek Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju. Władze powiatu chcą nie tylko wyremontować swoją siedzibę, ale też zmniejszyć koszty jej utrzymania.
Starosta Jerzy Kolarz podkreśla, iż gmach od lat walczy z problemem zawilgoconych piwnic, co jest efektem braku odpowiedniej izolacji, o którą nie zadbano podczas budowy.
– Dlatego chcemy dokonać odwodnienia, docieplenia i izolacji budynku. W planach jest także wymiana dachu, montaż fotowoltaiki oraz pomp ciepła. Prace mają objąć również częściową wymianę okien i drzwi. Wszystko po to, aby obiekt był bardziej przyjazny środowisku i zużywał mniej energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł – wyjaśniał starosta.
Niewykluczone, iż w budynku pojawi się także wentylacja i klimatyzacja, co znacząco poprawi komfort pracy oraz obsługi mieszkańców.
26.06.2026. Busko-Zdrój. Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju / Fot. Marta Gajda-Kruk – Radio KielceObecna siedziba starostwa powstała prawdopodobnie pod koniec lat 50. lub na początku lat 60. XX wieku. Budynek od początku pełnił funkcje administracyjne. Jak przypomina starosta, przez lata mieściły się tutaj różne instytucje publiczne, a ostatnie większe prace remontowe przeprowadzano blisko trzydzieści lat temu.
– Nadszedł czas, aby ten budynek wyremontować tak, jak przystało na XXI wiek – podkreślał Jerzy Kolarz.
Modernizacja ma również rozwiązać problemy związane z przechowywaniem dokumentacji. W piwnicach znajdują się archiwa, jednak w tej chwili część pomieszczeń nie spełnia odpowiednich wymagań ze względu na wilgoć.
Władze powiatu zapewniają, iż realizacja inwestycji nie powinna zakłócić pracy starostwa. W najbliższych dniach do Urzędu Marszałkowskiego trafi komplet dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Dopiero po jej zawarciu możliwe będzie rozpoczęcie procedury przetargowej i wyłonienie wykonawcy.
Całkowita wartość inwestycji ma wynieść około 2,5 mln zł. Oprócz pozyskanego dofinansowania w kwocie niemal 1,8 mln zł, powiat zabezpieczy wkład własny w wysokości od 700 do 800 tys. zł. Samorząd liczy, iż wszystkie prace uda się zakończyć w 2026 roku.

1 godzina temu












